ČTVRTEČNÍ GLOSY 29.04.2010

Miroslava Macka
Prezident Václav Klaus řekl, že za fiskální situaci Řecka může společná měna euro. Myslím, že je zapotřebí jeho slova rozvést:
V eurozóně existuje jedna měnová politika, ale fiskálních politik je přesně tolik, kolik má eurozóna členů.
Soulad měla zajišťovat pravidla fiskální disciplíny a proto byly do Maastrichtské smlouvy již v roce 1992 zabudovány limity pro schodek rozpočtů a celkový dluh.
V roce 1995 navrhlo Německo Pakt stability a růstu, který stanovil pravidla fiskální disciplíny.
V roce 2002 ovšem za jejich porušení nebyly Německo a Portugalsko penalizovány. O rok později nebyly penalizovány Německo a Francie. Fiskální disciplína začala brát za své....přitom do eurozóny spěchaly země, které měly s rozpočtovou disciplínou letité problémy.
Po vstupu Řecka do eurozóny se jeho hospodářský růst zvýšil o 31%, kapitál začal proudit do země, investovalo se často bezhlavě, půjčovaly hlavně německé banky. Cenová hladina zákonitě stoupala...celkem o 33%.
Devizové kurzy se pochopitelně nemohly tomuto vývoji přizpůsobit a Řecko tak ztrácelo na konkurenceschopnosti.
Což se projevilo na platební bilanci, jejíž schodek činí od vstupu Řecka do EU v průměru ročně 9.4% (vloni 11.2%).
Připočteme-li k tomu řeckou mentalitu a "radostné žití na dluh", stejně radostně dotované zahraničním kapitálem...bublina na prasknutí je zde.
Čím déle se bude uměle nafukovat, tím větší výbuch čekejme na konci.

Cestovní kanceláře přišly s nehorázným požadavkem: jejich ztráty způsobené výbuchem sopky, bychom jim měli uhradit my (stát, jak říkají cestovky). Nepamatuji se ovšem, že by nám cokoliv daly, když vydělávaly...

Šéfovi Nejvyššího kontrolního úřadu Dohnalovi hrozí až pětileté vězení: byl policií obviněn, že porušil povinnosti při správě cizího majetku, neboť si pronajal nepřiměřeně drahý byt.
Je nejvyšší čas začít stavět ohromná vězení: úředníků, kteří jezdí nepřiměřenými auty, mají nepřiměřeně vybavené kanceláře a nepřiměřené odměny, kteří zaměstnávají nepřiměřené množství podřízených a pořádají nepřiměřené množství zbytečných školení, seminářů a vůbec dělají spoustu nepřiměřeností za naše peníze, je totiž dvanáct do tuctu...