ÚTERNÍ GLOSY 20.04.2010

Miroslava Macka
A tak se nám do vlády vrátil Michal Kocáb. Tedy nikoliv dveřmi, ale zadními vrátky. Premiér Fischer jej totiž jmenoval vládním zmocněncem pro totéž, co činil jako ministr. Což raději stručně nepojmenuji.
Půvabné je ovšem vysvětlení jeho návratu: je "nenahraditelný kvůli nutnosti zajištění kontinuity v tom smyslu komunikačním vůči handicapovaným, vůči menšinám a podobně".
Zřejmě premiér nezná slavnou větu Ronalda Reagana: Nenahraditelných lidí znám plné hřbitovy.

Ludvík Vaculík v dnešních Lidovkách píše: Skrze mne sem ze čtenářských dopisů už několikrát proniklo slovo defenestrace. Nebylo nikdy řečeno, co toto radikální slovo má znamenat: jak odstranit onu spřež lidí u moci...
Ach, ten obecný nedostatek znalosti latiny! Fenestra = okno. Defenestrace = svržení, vyhození z okna...

Čtenář glos J. CH. mi napsal:
Už dlouho mne něco nenadzvedlo tak jako reakce některých politiků nad rozhodnutím Ústavního soudu o změně počítání důchodů pro vyšší příjmové skupiny obyvatel.
Skuhrání ministra Janoty cituji: "Naše ekonomika nemá na to, aby vyplácela dávky v takové podobě. Jestliže má ekonomika zdroje x, pak nemůže rozdávat dvě x," je vrcholem tuposti a arogance.
O jakých dvou "x" to Janota mluví??!! Podle selského rozumu je tato rovnice poněkud opačná. Všichni lidé - tedy i ti s vyššími příjmy - měsíc co měsíc platí státní černé díře nehorázné sociální pojištění navíc ke svým daním. Nyní mají dostat ve formě důchodu zpět žádná dvě "x", ale pouze větší část než je ostudných 10% z již uhrazených peněz. I tak totiž státu zaplatí mnohem více než dostanou zpět.
Myslím, že by si Janota a jemu podobní měli zopakovat aritmetiku základní školy.
Není vinou lidí s vyššími příjmy, že jimi uhrazená sociální pojištění a daně jsou nenažraným státem prošustrovány na provoz přebujelého státu a na příspěvky nezaměstnaným, apod.

Čtenář glos S. K. mi napsal ke slunečním elektrárnám:
Nerozumím, co je v nepořádku:
Vždyť pokud obyčejný (nezelený=špinavý) elektrický proud (ať už z agregátu, nebo ze sítě) "protáhneme" solární elektrárnou, tak ho nepochybně vyčistíme.
A protože jedinou zárukou, že to provozovatelé obnovitelných zdrojů energie dělat nebudou, jsou jejich morálně-volní vlastnosti, pak musíme předpokládat, že tak to zákonodárce chtěl.