PÁTEČNÍ GLOSY 9.04.2010

Miroslava Macka
Po schůzce prezidentů Medveděva a Obamy v Praze se čeští politikové přou, zda jsme "slouhové či hostitelé historie". Zcela zbytečně: stačí se podívat do historie...

Česká justice vzkazuje všem: hlavně páchejte zločiny v systému, který jste svými zločiny vytvořili, dostatečně dlouho!
Soudkyně Okresního soudu v Olomouci Hana Machalová vynesla rozsudek v případu násilné kolektivizace před 60 lety, kdy jediným škrtem pera tehdejšího tajemníka Místního národního výboru v Brníčku u Uničova Ladislava Nakládala bylo rozhodnuto o osudu rodiny "kulaka" Jiřího Nohavici: musela se do 24 hodin vystěhovat ze statku a na místě nechat veškerý majetek.
Ladislav Nakládal dostal u soudu dvouletou podmínku s následujícím odůvodněním, které mi vyrazilo dech: "Jde o bezúhonného člověka, kterému je dnes 87 let. Od spáchání trestného činu navíc uplynula velmi dlouhá doba."
Bezúhonného? Bezúhonného? Proboha!

Čtenář glos V. H. mi zaslal následující text, se kterým velmi souhlasím:
Jednou mi to nedalo a tak jsem si udělal hrubý propočet přínosu evropských peněz.
Výsledek byl pro mne zdrcující. Evropské peníze nás celkově přijdou pěkně draho, a to nejen díky tomu, že se postaví spoustu nesmyslů, které bude nutno opravovat, ale také vzniká řada zbytečných pracovních míst, která se potom budou pracně a draho udržovat, zvláště ve státní správě. To, co je však nejdůležitější, dokonale se tím pokřiví obchodní vztahy, protože výkon ekonomiky se směruje do nesmyslů a ne do věcí potřebných a progresivních, čímž se ztratí konkurenceschopnost podnikání. V mnoha případech také dojde k zadlužení, protože jak víme, na evropské peníze nedosáhne nikdo, kdo peníze nemá. Kde je vzal, se však nezkoumá, takže si je stačí půjčit, čímž se negativní přínos ještě prohlubuje.
Z výsledku mi vyšlo, že by bylo lepší evropské peníze spálit, to by byla druhá nejužitečnější věc ,co s nimi udělat. První by bylo nechat je v našich kapsách.