PONDĚLNÍ GLOSY 29.03.2010

Miroslava Macka
Deset úspěšných českých podnikatelů, kteří jsou nositeli ocenění "Podnikatel roku", podepsalo výzvu, která varuje před dalším zadlužováním země a před rozhazovačnou politikou ČSSD.
Nejzajímavější je ovšem to, že zprávu o této výzvě uvedly kupříkladu dnešní Lidovky na čtrnácté straně, přičemž hlavní titulek na straně první je "Banky podhodnocují nemovitosti" a hned pod ním titulek "Papež ve stínu skandálu světil ratolesti".
Redakce by se zřejmě oháněla politickou korektností, ale já to považuji za neuvěřitelnou blbost.

David Vodrážka opět nezklamal: neobsazením ministerstev životního prostředí a pro lidská práva by prý dal premiér najevo, že tato ministerstva nemají opodstatnění. Jako kdyby měla....!

Čtenář glos F. H. mi napsal:
Čtvrteční glosy, citát o Topolánkovi:

"Odejít měl totiž už dávno, a to kvůli zavlečení ODS do kalných, údajně středových vod ..."
Na mé gusto je to odůvodní hodně ideologické, a protože myslím, že se Topolánkovu hodnocení budete ještě věnovat a já si sám na jeho celkové hodnocení zatím netroufám, posílám Vám jeho tři, podle mého názoru, kardinální hříchy:

Hřích č.1, premiérský
Ve snaze sestavit za každou cenu vládu, přijal do vládního programu snad všechny požadavky Strany zelených.
V situaci, kdy se sousední země dík prosazení "zelené ideologie" přiblížily energetické krizi a bezhlavým prosazováním obnovitelných zdrojů navíc i k druhotným ekonomickým problémům, jsme propásli obrovskou šanci mít včas dostatek levnější elektrické energie z jaderních zdrojů. Protože zdroje elektrické energie musí mít vždy dostatečnou kapacitní rezervu, znamená vývoz přebytků snížení výrobních nákladů na jednotku vyrobené energie. Důsledkem mohlo být snížení cen elektrické energie, zvýšení konkurenceschopnosti našeho průmyslu nebo (i) zvyšování našich mezd a přibližování životní úrovni Západu.
Dík tomuto a několika dalším návazným krokům, došlo k značnému poškození naší ekonomiky.

Hřích č.2, předsednický
Naše media nebyla nikdy ODS nakloněna. Topolánek svými emotivními projevy přispěl k tomu, že jsou dnes k ODS vesměs nepřátelská (více k tomu v přílohách Mechanizmus vítězství a Otevřený dopis). Opačným pólem je Paroubek, který prý (já to nečtu) masivně inzeruje v nejčtenějším českém deníku. Ať je to jak chce, druhá metoda je efektivnější.

Hřích č.3, rovněž předsednický
Nezodpovědným vzdáním se poslaneckého mandátu dopustil, aby se hlavním mluvčím pravice stal Kalousek. Jedním z důsledků je pravděpodobně i odsun voličů ODS k TOP 09.

Vedle těchto hříchů mi důvody pro jeho odvolání připadají naprosto malicherné. Přes uvedené kritické připomínky si myslím, že Topolánek přečníval naprostou většinu našich politiků o hlavu (nejen fyzicky). To prosím není ani tak chvalozpěv, jako povzdech nad úrovní těch ostatních.