STŘEDEČNÍ GLOSY 17.03.2010

Miroslava Macka
Co se týká uhýbavé slimejšovitosti a prázdných keců, profesor Švejnar si zcela nezadá s Kyrillem Svobodou - jeho včerejší rozhovor s Martinem Veselovským v Radiožurnálu toho byl děsivým důkazem...

Poslanci se snaží částečně napravit strašlivou distorsi trhu, kterou sami způsobili a chtějí tedy snížit výkupní cenu solární elektřiny. Ta totiž dnes činí téměř 14 Kč za kWh, přičemž tržní cena jedné kWh jsou koruny dvě. Přitom se mohly zachovat tržní principy od počátku: dražší zelenou energii si mohli dobrovolně kupovat příznivci zelených, což je kol pěti procent obyvatel, tedy pěkný segment trhu. A nebo se snad poslanci báli, že Havlovi, Hanákovi, Rumlovi, Karáskovi a dalším zeleným ještě zelené principy z huby do rukou vejíti neráčily? Proč to pak ale máme platit nedobrovolně všichni z našich daní?

Prezident Klaus prohlásil, že by Česko mělo mít komplexní plán k řešení dluhové pasti, neboť jednotlivosti řešení jsou známy, jen najít desetičlenný tým, který, jak v nadsázce dodal, by zavřel na Pražském hradě do hladomorny a do neděle by komplexní plán měl.
Měl bych obdobný návrh: zavřít úplně jiné lidi úplně jinam (dílem do blázince, dílem do kriminálu) a do neděle máme také plán hotový. A navíc by pak šel velmi rychle uskutečnit.