ČTVRTEČNÍ GLOSY 11.03.2010

Miroslava Macka
Titulní strana Lidovek dnes informuje o tom, kterak se mladí lidé na internetu šikují proti Paroubkovi. Jistě, ale s nulovým volebním efektem. Jde totiž o tu vzdělanější část populace. A čtenář glos S. K. mi napsal:
Dovolím si komentář k Vaší glose ze dne 10.3.2010.
Vyjadřujete v ní potřebu vyšší vzdělanosti lidí v naší zemi. Tuším, ze voláte po lidech vzdělaných, inteligentních a moudrých, s rozhledem a samostatným myšlením.
Pokud bychom zobrazili křivku závislosti blahobytu na vzdělanosti, jistě by nejdříve prudce rostla, posléze by se růst zmírnil, ale ve chvíli, kdy by dosáhla vrcholu, by bez nějaké výrazné prodlevy začala klesat. A je otázka, kde se nyní nacházíme my? Já jsem přesvědčen, že někde za vrcholem, na rozdíl od Haiti, které se nachází někde na vzestupné části křivky. Rozložení inteligence lidí ve společnosti se dá vyjádřit Gaussovou křivkou. Limity každého člověka jsou poměrně pevně dané, takže pokud chceme více formálního vzdělání, nezbyde než snížit kvalitu výuky. Prostě z hlupáka lze formálně udělat doktora, ale asi to nebude to pravé!
Situaci u nás vidím následovně. Počet lidí u nás, kteří se mohou vzhledem ke svým osobnostním dispozicím stát kvalitními doktory, inženýry, magistry, účetními, soustružníky, zámečníky, zemědělci ......, již dosáhl svůj strop někdy v nedávné minulosti. Dalším formálním vzděláváním pouze přesuneme lidi na pracovní pozice, na které sice tabulkově mají nárok, ale budou je zvládat mizerně. Díky masivním zásahům států do života lidí je navíc zásadně pokřivena poptávka po vzdělání. Dnes to vypadá tak, že zakrátko budou všichni vlastnit univerzitní titul a zavládne ráj na Zemi. Kulový, chce se mi zvolat.
Takže pokud se vrátím na začátek, lidí vzdělaných, inteligentních a moudrých máme tolik, kolik jich už máme. A další nebudou a nebudou. Jde o to aby na věci veřejné měli vliv právě tito lidé, nikoliv tisíce hlupáků s formálními tituly, vymýšlejících důvody své existence, jako je tomu často nyní.
Teď mně ale něco napadlo. EU by mohla nařídit vzdělanost, inteligenci, moudrost dekretem, a to všem. Geniální!!!

Není Cyril jako Cyril, tento v paměť se nám vyryl...Ano, řeč je o Cyrilu Svobodovi, typickém šéfovi typických lidovců: v Praze mají nízké preference, a tak lídr chce utéci do Hradce Králové, aby se vyhnul blamáži...vůdce jako vyšitý!