PONDĚLNÍ GLOSY 8.03.2010

Miroslava Macka
Už dlouho jsem se tak nenasmál jako při čtení rozhovoru s odborovým předákem Jaromírem Duškem v sobotních Lidovkách. Živě jsem si totiž představoval tu lavinu, která se na něj sesype a těšil se na jeho další výroky. Nezklamal...Vzkazuji mu pak, aby nezapomněl na jeden epigram Jiřího Bělohlávka z třicátých let minulého století, bohužel stále platný:
Pravdu na štít nedávej si,
nebuď malé dítě,
sic pak tebe místo pravdy
odnesou na štítě.

A samozřejmě, ještě komičtější je to, kterak na Duškův výrok reagují politikové a novináři. Já četl z Duškova sdělení jedno jediné: Ve vedení Českých drah vznikla partička, kterou nespojuje odbornost ale sexuální orientace. Což není nic výjimečného. Jinde přece zas vznikají partičky jiné, ne nadarmo se přece ironicky říká o lidovcích, že kde jeden bratr nebo sestra, tam záhy všichni bratři a sestry. Martin Weiss v dnešních Lidovkách ovšem napsal, že Dušek přišel s tím, že "za šlendrián na dráze a v celé zemi může spiknutí homosexuálů"...Zajímavý způsob čtení. Ne, pane Weissi: za šlendrián na dráze může tlupa nekompetentních kamarádíčků. A také hlídací psi demokracie, kteří na to veřejnost neupozorňovali a nepožadovali nápravu, zato teď jsou čackými ochránci politické korektnosti.

Škoda jen, že v novinách teď Duškův výrok zastíní výrok další, a to Paroubkův o financování sportu prostřednictvím povinných odvodů velkých firem. Paroubkův výrok je totiž v principu mnohem a mnohem nebezpečnější, než ten Duškův. Ach jo...