STŘEDEČNÍ GLOSY 24.02.2010

Miroslava Macka
Včera jsem poslouchal část jakési tiskovky ČSSD k důchodovému systému: mnohokrát tam zaznělo, že nezbytnou součástí řešení je podpora mateřství, tedy více dětí, které budou živit budoucí přibývající důchodce.
Nejsem si tím vůbec jist: platilo by jen potud, pokud by se ty počaté děti hodně vzdělaly, byly podnikavé a pracovité, hodně vydělávaly a platily tedy vysoké daně. Obávám se ovšem, že vyšší dávky vybudí spíše zvýšenou porodnost dětí, od nichž to - vzhledem ke zkušenostem - v budoucnu vůbec nemůžeme očekávat.
Takže řešením by byla spíše podpora vzdělání, podnikavosti, pracovitosti....a nikoliv prostého plození dětí.

U nás se vytváří speciální útvar k vyšetření úplatků při nákupu Pandurů. V Rakousku vtrhla policie k firmě Steyer a k podezřelým bývalým zaměstnancům a udělala u nich domovní prohlídky....
No comment.Jiří Paroubek je vskutku genius průměrnosti: nejlepší obrana je útok, případně se tvářit jako úplný blbec: kombinace téměř neprůstřelná...
Výňatek z jeho předvčerejší tiskovky k Pandurům:
"Tak podívejte, to byla zakázka, která byla v gesci ministra obrany. Běžela před mým příchodem a běžela, jak se ukázalo, také po mém příchodu. Neměl jsem relevantní důkazy o tom, že by byla zfixlovaná."
Otázka: "Sám jste se o ni tedy nezajímal a nechal vše na ministerstvu obrany?"
"Neměl jsem s tím nic společného. Seděl jsem jako předseda ve vládě, kde pan ministr obrany Kühnl předložil výsledek výběrového řízení. Vláda ten výsledek schválila a pan ministr ho uzavřel svým podpisem. Já bych asi stejnou odvahu neměl, podepsat to po volbách. Později jsme vyzýval, aby byla smlouva ukončena. V roce 2007 jsem říkal, že je dobře, že byla ukončena."
Otázka: "Kdyby vaše vláda nákup neschválila, pan ministr Kühnl by stěží mohl smlouvu podepsat..."
"Já jsem zatím neslyšel od MFDnes relevantní důkaz o tom, proč to pan ministr neměl podepsat. Existuje takový důkaz?"
Otázka: "Vy sám mluvíte o tom, že ta zakázka nebyla v pořádku. Že jste byl rád, když vláda v roce 2007 kontrakt ukončila. Byla tedy nebo nebyla ta zakázka podle vás v pořádku?"
"Já myslím, že byla v pořádku. Vy jste snad předložili nějaký důkaz, že by nebyla v pořádku?"
Otázka: "Vy mluvíte o tom, že jste byl rád, když se ta zakázka odvolala."
"O jaké zakázce mluvíte?"

Čtenář glos P. H. si pročetl systém příspěvků na bydlení na rok 2010 a poslal mi jeden příklad:
Honza bydlí v Praze sám v pronajatém bytě, za který platí měsíční nájemné i se zálohami 4 000,00 CZK. Jeho čistý příjem je 7 000,00 CZK. Má nárok od státu na příspěvek na bydlení? Ano má a to ve výšce 3 427,00 CZK.