PÁTEČNÍ GLOSY 12.02.2010

Miroslava Macka
Ve včerejších Lidovkách připomenul Petr Havlík slova Adama Michnika z roku 2000. Jsou natolik nadčasová a natolik universální, abyste si je připomínali vždy, když Vás v tomto státě cokoliv štve (tedy mnohokrát denně):
"My jsem se v Polsku mnohokrát zamýšleli nad tím, proč se u nás úspěšně nevyvinul model takové reformy veřejnoprávní televize, aby měla úroveň jako BBC ve Velké Británii. Po mnoha debatách jsme dospěli k přesvědčení, že je jenom jedna příčina, pro kterou v Polsku BBC není možná. A tou příčinou je, že nám chybějí Britové."

Ekonom Pavel Kohout zase v Lidovkách dnešních takto ohodnotil plány ČSSD na vyšší daně a odvody: "Když budete chtít vytvořit pracovní místo pro kvalifikovaného zaměstnance, stát vás potrestá více, než když budete utrácet za luxus a od rána do večera se nalévat pivem."
Problém je ovšem v tom, že Paroubek velmi dobře ví, že právě ti nalévači jsou jeho věrní voliči...

Klasická ukázka toho, kterak se s vaničkou vylévá i dítě, je snaha šmahem zakázat akcie na majitele. Řeší se totiž problém, že státní zakázky dostávají firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou a hrozí tedy, že jsou to firmy napojené na ty, či přímo vlastněné těmi, kdo o zakázkách rozhodují.
Řešení tohoto problému je ovšem prosté: stačí provést úpravu zákona tak, aby zájemci o zakázku museli doložit svoji vlastnickou strukturu.

Čtenář glos J. S. mi napsal:
Dopustil jste se jednoho velkého omylu. Ne Bursík, ale Paroubek a Zaorálek jsou podepsáni pod nesmyslným zákonem o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (180/2005 Sb). Zelení se na tom jen přiživují, ale celý problém spustili naprosto nekompetentní socani. Místo aby převzali odzkoušenou normu za zahraničí (Německo), vytvořili vlastní, která vůbec nepočítala se zlevňováním technologií a umožnila tato monstra budovat na zemědělské půdě.
Moje poznámka: každá norma, včetně té německé, která uměle křiví ceny, je mizerná...