ČTVRTEČNÍ GLOSY 11.02.2010

Miroslava Macka
Celkem deset milionů korun rozdá městská část Praha 5 lidem, kteří bydlí v jejích obecních bytech. Každý nájemník si bude moci na poště vyzvednout pět tisíc korun, které mu mají kompenzovat část činže. Radnice tak podle svého starosty Milana Jančíka reaguje na ekonomickou krizi.
Proč ovšem media celou dobu tvrdila, že starosta je členem ODS? Vždyť je to jen další "bolševik mysli", který se domnívá, že bohatství vzniká přerozdělováním! Doufám, že ho Výkonná rada ODS za takové jednání vyloučí. (To myslím, pochopitelně, jako vtip. Obávám se totiž , že až na výjimky zbolševizovala celá ODS.)

Za "sluneční" energii u nás platíme, zásluhou nesmyslných garantovaných výkupních cen, o 40% více než Němci. Znalec pak popsal toto "podnikání" takto: Jde většinou o zahraniční firmy, které u nás nemají ani pobočku. Dovezou si sem vlastní solární články i pracovníky, kteří je nainstalují. Financování mají od zahraničních firem a zisky odvážejí domů.
Vše platíme ovšem my. A to má rudozelený Bursík ještě tu drzost cpát se zpět do politiky!

Jedna moje facebooková přítelkyně včera napsala:
Dnes slavím zdánlivě malé, ale pro mě velké vítězství, které se týká mého mladšího syna Richarda a jeho zdravotních potíží. Po měsících žádostí a vyplňování nejnemožnějších formulářů jsme dosáhli na drobný příspěvek od státu! My že jsme sociální stát?! Kdepak, to se jen tak říká, a to hlavně v předvolebních kampaních.
I odpověděl jsem jí:
Dovoluji si malou opravu: stát Vám nedal ani korunu! Do haléře Vám ten příspěvěk poskytli daňoví poplatníci, včetně Vás. Jsem přesvědčen, že každá koruna příspěvku je stála koruny nejméně tři, vše ostatní se "ztratilo" cestou...
Kdybyste neplatila DPH u každé prkotiny, kterou nakoupíte a další daně, nemusel by Vám "stát" nic dávat a spousta darmožroutů by nemusela vyřizovat Vaše formuláře ....
O tom piště....!

Přítel O. V. mi napsal velice zajímavý a hodnotný text:
Zmínka v Dnes o tom, že se Václav Klaus možná hodlá vrátit do ODS, není zase až takovou hloupostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Myslím si však, že takovýto "comeback" může mít smysl, tedy být úspěšný, pouze za splnění velmi silných podmínek typu "sine qua non" (pro netknuté latinou - "podmínky bez nichž nelze"):
1. Jasně deklarovaný program "Augiášův chlív", tedy proces důkladného vyčištění chléva v nějž se ODS postupem změnila. S tím souvisí i přiznání vlastního podílu na tomto zaneřádění.
2. Bude se opírat o skutečné zakladatele ODS (o nichž a jejich schopnostech dobře ví) a ne o "uživatele" ODS, tedy svou hradní kamarilu, postsarajevskou "new generation" typu Pavla Béma a podobně. Přesvědčit tyto lidi, skutečné architekty a tvůrce strany, kteří vesměs na ODS zanevřeli, bude velmi, velmi těžké.
3. Na určitou dobu odsunout na druhou kolej celoplanetární a celoevropské problémy (tedy heideggerovské "vorhandene") typu globálního oteplování, pandemie a podobně a plně se koncentrovat na problémy zdejší (heideggerovské "zuhandene").
4. Výsledkem procesu nebude restaurace Václava Klause do čela ODS, ale vyhledání a inaugurace lídra nového s plnou Klausovou podporou.
Jsem velmi skeptický ke Klausově schopnosti si tyto podmínky nejen uvědomit, ale také se podle nich chovat. Přitom je jasné, že nesplnění jakékoliv z nich je pro celý proces fatální. Pokud ovšem Václav Klaus o návratu uvažuje se vší vážností, měl by se nad těmito (a možná dalšími) podmínkami vážně zamyslet.

Čtenář glos R. K. mi napsal ke včerejšímu textu O. V.:
Kupte si knihu "Teorie her a redistribučních systémů" a zjistíte, že v "demokracii" je vždycky nejpravděpodobnější spojení se podprůměrných a průměrných proti nadprůměrným, protože jim to přináší největší zisk. Zjistíte, jak celá (stabilní) společnost směřuje k nějaké podobě Nashovy rovnováhy.
Pozorně si přečtěte trestní zákon a spočítejte, kolik činností státu naplňuje skutkovou podstatu trestného činu.
A tak mi vrtá hlavou: Čemu se vlastně divíte?????:)