ÚTERNÍ GLOSY 9.02.2010

Miroslava Macka
Jak podotkl na Facebooku Petr Paulczynski, účast Marka Dalíka na schůzce Přátel koňského pola na sněhu ve Vysokých Tatrách je zřejmě jeho prvním gratis kreativním příspěvkem do volební kampaně ODS...
A pokud tuto akci označili některá media za "snobskou", po shlédnutí fotografií účastníků vehementně protestuji. Snobové totiž mívají nejen peníze, ale i vkus a styl. Nabízím adjektivum "volská"....

Vláda navrhuje v rámci ozdravení státního rozpočtu každoročně snížit státní administrativě rozpočet o jedno procento. Což je docela směšné. Státní správa se nezhroutí ani při snižování tempem deset procent ročně, tak je přebujelá.
A rozhodně nepůjde jen o úsporu na platech, ale na stovkách zbytností a pitomostí, které úřednictvo vymýšlí, aby obhájilo svoji existenci. Takže: zároveň rušit byrokratické "výdobytky" minulých let!

Zubní lékaři požadují přímé platby za plomby. Politikové budou předvolebně pokřikovat, že základní zdravotní péče musí být přece hrazena ze zdravotního pojištění. Nedovedu si ovšem představit racionální zdravotní systém, ve kterém by léčba zubních kazů byla zahrnuta do základního, povinného zdravotního pojištění. Neboť zubní kaz ( až na nepatrné výjimky) je zcela ovlivnitelný životním stylem a chováním člověka.
Navíc: netřeba nic vymýšlet, stačí okopírovat systém, fungující ve Švýcarsku už drahně let.