STŘEDEČNÍ GLOSY 3.02.2010

Miroslava Macka
Všechny ty poslední Bursíkovy kecy - za podpory spřátelených novinářů - mne docela fascinují: pracoval přece za 1,6 milionu pro Mosteckou uhelnou přesto, že hrubě nesouhlasil a nesouhlasí s jejich přirozeným, pochopitelným a zcela hlavním záměrem, tedy s prolomením těžebních limitů. To je, jako by mi novináři baštili, že jsem se nechal najmout ČSSD, abych jim za 1, 6 milionu pomáhal ve volební kampani s přidáváním pravicovosti, byť rozhodně nesouhlasím s jejich programem...
Z Bursíka mi ovšem blijno není, toho znám dostatečně dlouho, takže jsem si na jeho farizejství a vyčuranost bohužel dávno zvykl...ale že mu to takhle žerou novináři, o kterých jsem si doposavad myslel, že mají ještě zachovaný velký i malý mozek...? Ach, jo!

Slova advokáta Václava Vlka ze včerejších Lidovek by se měla trvale šířit nejen mezi politiky a novináři:
Obrana proti korupci znamená banální věc. Přestat korupční prostředí vytvářet. Přestat korupční prostředí udržovat při životě. V jazyce právníků a lékařů se tomu říká prevence. Je to velmi jednoduché, jen si na tom nelze dělat ani politickou ani mimovládní kariéru.
Předně je třeba omezit státu jeho aparát a rozsah jeho funkcí. Čím méně bude stát plnit tzv. veřejných služeb, tím méně bude místa pro korupci. Nebudou státní zakázky, nebude koho korumpovat. Zrušmě byrokratická omezení a získávání různých nezbytných povolení - a vše jako zázrakem zmizí. Korupce je tam, kde je buď možnost brát si z cizího a rozdávat z cizího, anebo tam, kde nejsou pro všechny stejné podmínky a něco (rejstřík, úřad, katastr, stavební řízení, etc.) nefunguje. Přestaňme regulovat trhy a předstírat, že líný stát je chytřejší a lepší než jeho občan. Hlavně však je třeba přestat plodit právní normy jako plankton v inkubátoru. Nutkavá poteba politiků vládnout cestou rávní normy, řesvědčení evropské byrokracie, že nejlepší je zákaz a nařízení, totiž přirozeně vytváří džungli práva,v níž nelze nalézt orientaci a která slouří pro korupci jako Petriho miska penicilinu.
Když je téma korupce opravdu seriózní problém, je třeba začít s mytím rukou a skutečnou hygienou, a ne se pokusit překrýt bahno voňavkou slibů a doprostředka zapíchnout na ozdobu místo třešničky korupčního agenta. Pokud ovšem nemáme úmysl vytvořit dalšího úředníka, co se nechá uplatit.