PONDĚLNÍ GLOSY 25.01.2010

Miroslava Macka
Výpady exprezidenta Václava Havla proti (pražské) ODS jsou nepřekvapivé: ODS mu byla trnem v oku vždy a zdánlivé příměří s Topolánkem bylo způsobeno jen a jedině jeho odklonem od nenáviděného Václava Klause. Ovšem jeden Havlův argument je docela stupidní: ODS má na pražském magistrátu většinu, zvítězil tedy princip vlády jedné strany a to je nebezpečné.
Copak maličká Praha, pane Havle, ale taková Velká Británie a zvláště USA, to je demokratický průšvih a nebezpečí!

Víkendová četba novin a časopisů mi poskytla spostu příležitostí k hořkému pousmání. Tak kupříkladu příloha Víkend Dnes přináší velký článek o manažerech státních podniků a jejich odměnách a tento článek začíná větou: "Vedou velké státní firmy, mají obrovskou zodpovědnost."
Což je věta skrz naskrz lživá. Jakou mají odpovědnost? Tvrdím, že žádnou. I kdyby všichni vedli podnik tak jako Tvrdík ČSA, jediné, co se jim stane je to, že po čase odejdou s větším či menším "padákem". Vysoké příjmy za sebemizernější práci jim však zůstanou a díry zalepí stát z našich daní.

Deník Dnes také přinesl nepřekvapivou informaci, že olomoucký hejtman Martin Tesařík z ČSSD sice zaměstnává armádu úředníů, ale mimo ně platí z našich daní desetitisíci i své "osobní poradce", pochopitelně bývalé politiky z ČSSD. Což by mělo být trestné...
Také exministryně zdravotnictví Emmerová se nemůže obejít bez dobře placeného poradce.Je jím její blízký přítel František Jirava. Emmerová to ovšem okomentovala "kouzelně": potřebuje poradce, který je v otázkách zdravotnictví "na stejné vlně", jiného by mít nemohla....
Proč si nepořídí zadarmo ozvěnu, jest mi nejasno...

Potěšil mě ovšem rozhovor víkendových Lidovek s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Mílem - v té záplavě různých blábolů je jeho jasný a modrý hlas douškem vody živé.
Zde několik ukázek:
Kdo chce opravdu, aby co nejvíce lidí našlo práci, zvedne ruku pro krátké pracovní smlouvy. Garantuji vám, že firmy pak začnou velmi rychle přijímat nové lidi. Jak chcete zvýšit zaměstnanost a mobilitu, když se zvedly daně na benzin? Jak chcete motivovat kvalifikované lidi, když jim vyhrožujete dalšími daněmi?
Tento styl evropských dotací napáchá hodně škod. Nejde jen o korupci při veřejných zakázkách. Zaděláváme si na další velké problémy. Nikdo nepřemýšlí, kdo bude projekty, které se tady vybudují z evropských fondů, živit, až ty peníze dojdou.
Další příklad: za evropské peníze jsme vybudovali spoustu poradenských center. Zaměstnaly tisíce lidí. Ti budou za pár let bez práce. Za evropské dotace vychováváme budoucí nezaměstnané.
U nás jsme zavedli systém: je jedno, jestli tomu rozumíš, hlavně, že jsi náš. To nikdy neposune věci dopředu.

Ve stejných novinách mne pak potěšil a hlasitě rozesmál Jaroslav Plesl dvěma slovními obraty: "...alespoň budeme vědět, co jsme si zvolili za fiskálně neukázněnou pakáž..." a "...národohospodářský expert Jiří Paroubek...".