PÁTEČNÍ GLOSY 15.01.2010

Miroslava Macka
Sportovci (ale hlavně bafuňáři) budou chtít po státu stovky milionů korun, neboť Sazka už tak štědře nedodává, a to zásluhou jednoho megalomanského projektu, jenž počítal se státní podporou (tedy s podporou nás všech jen někomu). Liberecké mistrovství světa a rozhazování peněz plnými hrstmi (opět našich, pochopitelně) jim tehdy nevadilo. A premiér Fischer se tváří vstřícně...
Není už nejvyšší čas připomenout, že sport je zábava jako každá jiná a že zábavu by si měl z principu každý platit sám?

Podnikatel Beran je opětovně stíhán policií za daňové úniky.
Zajímavé je na tom ovšem jedno: prokázání daňového úniku se opírá o posudek znalce Iva Strejce, který není specialistou na daně. Strejc byl policií před 12 lety šetřen kvůli transakcím s cennými papíry, případ byl odložen. Nyní je hlavním znalcem policie na zneužití informací v obchodním styku. Na základě jeho posudků už policie obvinila z různých podvodů tenistu a podnikatele Milana Šrejbra, šéfa Sazky Aleše Hušáka či fotbalového bosse Františka Chvalovského. Nic z jejich obvinění se neprokázalo...
Napadá Vás totéž, co mne?

Český cestovatel Vít Štěpánek, který procestoval sedmdesát států světa, o Haiti a tamní nepředstavitelné chudobě řekl v MF Dnes: "Příčinou je podle mě fakt, že se Haiti už velice brzy, už v roce 1804, zbavilo koloniální nadvlády. Kolonizátoři tam nestihli vybudovat infrastrukturu. A místní se prostě nejsou schopni zorganizovat."
Politicky nekorektní? Nikoliv, zatraceně pravdivé! Nakonec, podívejte se na mnohé dnešní africké země, kde" zlí kolonizátoři" byli mnohem a mnohem déle...

Na zprávě o propadu německého hospodářství v loňském roce byla "nejzajímavější" věta, že "ekonomy výsledky za loňský rok překvapily"....Mám oprávněný dojem, že v posledních letech letech jsem jiné ekonomy a různé experty, než překvapené, neviděl.

Čtenář glos J. K. mi napsal:
Ve své glose se ptáte, kde je kvalitní nezávislé zhodnocení efektu jednotlivých ustanovení bodového systému, tedy poměr "buzerace versus kýžený výsledek"? Pokud za cíl snažení dopravní policie a příslušných zákonů pokládáte bezpečnost na silnicích, pak kvalitní a nezávislé hodnocení existuje a jistě jste s ním přišel do styku i Vy.
Tímto měřítkem je výše povinného ručení bez bonusů. Výše povinného ručení bez bonusů neobsahuje subjektivní rizikovost řidiče a jeho výše odpovídá škodám (majetkovým i zdravotním)
hrazených pojišťovnami na dopravních nehodách. Statistika pojišťoven je navíc soustavná a s pomocí stejných měřítek. Není manipulovaná jako policejní statistiky. Jen namátkou - změna počtu obětí dopravních nehod (místo zemřelých do 48 hodin po nehodě se teď počítá jen s 24 hodinami) nebo ignorování "menších" nehod se škodou do 10/25/50/100 tisíc (podle roku události).
Takže bych uzavřel, že výše povinného ručení je nepřímo úměrná bezpečnosti na silnicích a tedy i kvalitě práce policistů. A prémie by měl plk. Ing. Leoš TRŽIL dostat pouze pokud bude za rok 2011 povinné ručení nižší než v roce 2010.
Obdobné metriky lze nalézt například i pro běžnou policii - a to v pojištění domácnosti (na stejnou cílovou částku, se stejným zabezpečením...). Bohužel takovýto systém hodnocení policejní práce by byl více objektivní a tak jej nikdo neprosadí.