ČTVRTEČNÍ GLOSY 14.01.2010

Miroslava Macka
Škoda, že prezident Klaus nenechal Paroubka ten včerejší oběd na Hradě zaplatit, když už jej nezaplatili oba, aby tak šli příkladem v šetření veřejných financí. A při té příležitosti mohl na tiskovce veřejně připomenout Paroubkovi stále platnou větu ekonoma Miltona Friedmana: There is no such thing as a free lunch. A pak ponechat Paroubkovi prostor k vysvětlení, kdo nakonec jeho populistické sliby "zadarmo", zaplatí...

Poslanci už zase připravují novelu, tentokrát bodového systému na silnicích...máme se opět na co těšit, neboť zvláště u novel zákonů platí, že každá změna je změna k horšímu. A mimochodem, kde je kvalitní nezávislé zhodnocení efektu jednotlivých ustanovení bodového systému, tedy poměr "buzerace versus kýžený výsledek"?

Železniční odborář Jaromír Dušek tvrdí: České dráhy zašantročily 8 miliard. A dodal: z peněz, které dráhy získaly v roce 2008 prodejem části svého majetku.
No proto, už jsem se lekl, že myslí celkovou cifru, kterou ČD prošustrovaly!

Čtenář glos P.J. mi napsal:
Evidentní absence zdravého rozumu v řízení věcí veřejných se nyní zaskvívá i probíhajícím procesu s Dělnickou stranou. To, že jde o hlásnou troubu malých českých fašounků, z nichž by mohli vyrůst i fašouni, to je zcela evidentní a kdo to nepozná, tak tomu nepomohou ani všichni ti usmrkanci a mlíčňáci, kteří se objevují na všemožných obrazovkách, coby "odborníci na extremismus a politologové". Ale pánové, lodivodi státu a národa, politickou stranu, jako názor a myšlenku, neodstraníte tisíci administrativními zákazy, i kdybyste se na hlavu postavili.
Přece jediná cesta, jak takové partaje, jako je např. Dělnická strana, mohou být z veřejného života odstraněny, trvale odstraněny, je ta, že vládnoucí parlamentní strany odstraní a vyřeší problémy, na jejichž existenci zakládají podobné spolky svůj program, a vytvoří takové společenské prostředí, že strany typu Dělnické strany nebudou mít šanci kohokoliv svým současným programem oslovit.
Ale jelikož stávající parlamentní partaje takové problémy neumějí, nechtějí či nejsou schopny řešit a vyřešit, pak je tu stále prostor pro takové Dělnické strany, a vždycky bude, ať už se budou jmenovat NSDAP, NPD či DS, které sice také ony problémy nevyřeší, ale nabízejí líbivá a jednoduchá řešení, na něž lidé, konfrontovaní s oněmi problémy a znechucení nečinností a laxností oficiální moci, rádi a s ochotou slyší. A když potom zjistí, že pomohli do parlamentu novému Hitlerovi, bývá už zpravidla pozdě, avšak prvotně to není chyba otrávených voličů, nýbrž neschopnosti "demokratických" stran řešit určité problémy.
A touto stránkou věci by se měla současná vláda zabývat a ne nějakou soudní estrádou.

Čtenář glos P.B. mi napsal k odklízení sněhu nezaměstnanými:
Máte asi na mysli, že by chodníky mohli uklízet ti, co čerpají podpory - záměrně nepíši "nezaměstnaní", neboť právě sháním prodavačky a byť by nezaměstnanost byla x - procent, marně. Bodejď by ne, vždyť patnáctého odvedu 350 tisíc na sociální, zdravotní a nevím jaké pojištění a dvacátého pátého 650 tisíc na DPH.....