PONDĚLNÍ GLOSY 11.01.2010

Miroslava Macka
Novinové titulky jsou stále bulvárnější a pitomější. Jeden z posledních hlásá "Sněhová kalamita má první oběť" a text je pak o muži, kterého při odklízení sněhu postihl infarkt. Zrovna tak ovšem mohou noviny hlásat "Spánek je velký zabiják" (spousta lidí umírá ve spánku) nebo "Otázky Václava Moravce mají další oběť" (neboť sledování mnoha politiků dramaticky zvedá krevní tlak a ve svém důsledku následně zabíjí).

Další pitomostí, a to globálních rozměrů, je rozhořčení fanatiků nad tím, že ve filmu Avatar Sigourney Weaverová kouří. Prý to navádí mládež k následování... kupodivu ke spoustě amerických filmových sraček plných zcela zbytečného násilí tito pitomci mlčí.

Další pitomostí je tvrzení, že je silně zapotřebí zachovat nulovou toleranci k alkoholu za volantem, neboť se zvyšuje počet nehod, alkoholem zaviněných. Uváděná čísla ovšem nic o počtu nehod zaviněných alkoholem nevypovídají, je to jen součet nehod, po nichž měl řidič v krvi nějaké promile alkoholu, zda ovšem právě ten byl příčinou, nebo šlo o nepřehlednou situaci, telefonování za volantem, chvilku nepozornosti nemající s alkoholem nic společného či prostě jen souhrn náhod nikdo pochopitelně nezjišťoval.
V Rakousku ani ve Švýcarsku nulovou toleranci nemají, ve Wachau dokonce na moje zavrtění hlavou, že už si další skleničku po večeři nedám, zavrtěla nechápavě hlavou zase majitelka restaurace a pravila: Tady, ve Wachau, ve vinařské oblasti, že by někoho policie stopla na alkohol? Nevídáno, neslýcháno...
Takže v nulové toleranci to asi nebude, ovšem je to byrokraticky nejjednodušší (aniž to ovšem co řeší)...

Gender- aktivistky, zbystřete pozornost! Mám pro Vás neuvěřitelné příklady sexismu, navíc podložený suchými čísly.
Za každé porozené dítě se ženě snižuje věk odchodu do důchodu o 2 roky (maximálně o 6 let), a to i kdyby se o děti od porodu nestarala. Zato muž, který by je vypiplal a vychoval, utře nos. Dále: naděje dožití u českých žen je přes 80 let, u mužů jen 74 let. Ženy ovšem chodí do penze v průměru o 2,4 roky dřív, takže muži pobírají penzi v průměru 13,7 let, ženy 21,2 let, tedy o polovinu déle.
Nepřipadá Vám takové chování k ženám ještě sexističtější, než pomoci jim do kabátu, podržet dveře, zaflirtovat s nimi?

Čtenář glos J. N. mi napsal:
Se smutkem v duši Vám oznamuji, že švýcarské dráhy už nejsou co bývaly. Překvapil mně nepořádek na nádražích i na okolních veřejných prostranstvích. Příměstskými spoji jsme necestovali, ale obávám se, že bude možné posuzovat situaci ve vlacích pomocí interpolace. Vůbec se Švýcarům nedivím, že nechtějí minarety. Podle mého to s pořádkem úzce souvisí.