PONDĚLNÍ GLOSY 23.11.2009

Miroslava Macka
Robert Pospichal napsal na facebooku:
Mirku Topolánku, kdybys tak vše, o čem jsi tak brilantně včera ve svém projevu mluvil, skutečně taky realizoval, pak se žádného propadáku ve volbách bát nemusíme. Jen se obávám, že zase zůstane jen u slov a skutek hezky česky uteče, resp. rozplyne se v penězích lobbistů a lidí žijících jen ze státních zakázek. Takových, kteří o skutečném podnikání nemají ani ponětí a dojí výhradně jen stát.
Myslím, že to vydá za desítky stran popisů a komentářů o proběhlém kongresu ODS.....

Karel Kříž napsal do pátečních Lidovek článěk s titulkem "Zemi se daří. Proč ta zakyslost?", ze kterého si dovolím citovat:
Průměrný věk dožití se v České republice v posledních dvaceti letech zvýšil o celých šest let. Všichni však nadávají na zdravotnictví. Vysokoškoláků je v této zemi třikrát (!) více než před rokem 1989, a stejně se nadává, že stát nepodporuje znalostní ekonomiku. České továrny chrlí kvalitní zboží pro celý svět, je o ně zájem a opravdu se za ně platí, takže export naší země se zvýšil desetkrát. Přesto se pořád řeší "malá konkurenceschopnost". Obchodní síť se v každém ohledu dotáhla na západoevropskou úroveň, tak se nadává alespoň na "prohnilou konzumní společnost". Průměrná mzdsa stoupla ve stálých cenách o 69 % a zatímco v roce 1989 se za ni dalo pořídit - pouze na černém trhu - 100 dolarů, dnes je to dolareů rovných 1400. Nízkopříjmové skupiny, například prodavači hamburgerů, si v Česku žijí lépe než v Americe. To nikdy v historii nebylo. Přesto se stále u nás řeší "chudoba" těch, kteří neplatí žádné přímé dsaně, nepřispívají téměř do sociálního a zdravotního systému a pobírají hromadu různých sociálních dávek.
.....
Tak by mě zajímalo, zda příznivci "Fuj" jsou schopni formulovat svůj vysněný svět. Má nějakou konkrétní podobu, nebo se od komunismu liší hlavně "osvíceným" generálním tajemníkem? Jak bychom se k tomuto případnému světu dostali a jak by bylo naloženo s lidmi, kteří by měli jinou cestu a jiný názor?