V nouzi odhodili bomby na Vraclávek.

Z italské základny 2.proslnce 1944 vzlétl ve dvou vlnách letecký svaz amerických bombardova-cích letounů B-24 doprovázených stíhacími letouny Mustang. Přestože jejich cílem byly tři strategické závody na výrobu syntetického benzinu v Polsku, způsobily také tragédii bezvýznamných civilistů ve Vraclávku.
Jedna skupina, čítající 64 těžkých strojů, zamířila k Ordertalu (polsky Zdieszowice) v blízkosti města Opole, kde chemička vyráběla každý měsíc 15 tisíc tun benzínu pro německou armádu. Dvacet jedna minut před dosažením cíle měl jeden bombardér v blízkosti Krnova technické problémy, takže musel nouzově odhodil z pumovnice čtyři středně těžké bomby. Ty se z výšky 8000 metrů rychle blížily k zemi.
Poslední den na statku sedláka Huberta Wolfa
Obec Vraclávek se onoho sobotního rána 2.prosince 1944 probouzí do pošmourného válečného dne. Na místním statku s popisným číslem "27" stojícím uprostřed obce se otevírají dveře, ze kterých vychází Hubert Wolf. Za chůze si tento pětačtyřicetiletý místní rolník nasazuje klobouk a rozvážným krokem sestupuje okolo hospodářského stavení směrem k silnici. Letmým zrakem zkontroluje poklizenou stáj, ve které v jednom rohu v poklidu přežvykují seno dvě krávy a v druhém koutě přešlapuje a hlavou pokyvuje tažný vůl. Z vedlejšího chlívku sedlákův odchod na sobotní nákup do města hlasitě komentuje svým mekotem starý kozel a postupně se k němu přidávají dvě kozy chované pro mléko. Než Hubert Wolf zavře dřevěné vrata, ještě jednou se podívá vzhůru k domu stojícím ve svahu. Je to největší statek ve vsi. Jeho cihlové zdi jsou omítnuté sněhobílou omítkou a nad střechou ze šedých eternitových tašek vychází z komína tenký pramínek kouře. Oheň v kamnech rozdělala jeho manželka Julie, kterou si Hubert na grunt přivedl z nedalekého Krasová. Je sice o tři roky starší než on,ale mají spolu krásného syna. Tento devítiletý jediný syn, na kterého tak dlouho čekali, byl pokřtěn stejně jako jeho otec, jménem Hubert. Když se sedlák otáčí a kráčí od domu pryč netuší, že ho viděl naposledy.
Pilot bombardéru odhodil bomby ve stavu nouze
Julie Wolfová ráno pomohla poklidit zvířata, nasypala krmivo drůbeži. Po odchodu manžela postavila hrnec s vodou na plotnu a začala připravovat oběd. Malý Bert si po celou dobu střídavě hrál v koutě nebo se motal okolo matky. Když hodiny na stěně začaly odbíjet poledne, pohlédla z okna k silnici, zda se již nevrací její muž. Tikot hodin byl náhle přerušen z jižní strany ohlušujícím burácením nepřátelského leteckého bojového svazu. V posledním půlroce byla Julie již několikrát svědkem, přeletu velkého počtu letadel směrem na Polsko. Přestože lidé ve vsi tvrdili, že tak malá bezvýznamná obec nemůže být bombardována, vždy z letadel dostala panickou hrůzu. I tentokrát stála uprostřed kuchyně a svírala svého syna. Nemohla tušit, že v závratné výšce nad stavením tyčícím se ve svahu nad ostatními domy, pilot bombardéru pří technických potížích letounu právě vypustil čtyři 250 kg těžké letecké pumy. Julie už jen uslyšela nesnesitelný jekot, potom přišel záblesk a tma.
Tragédie: Celý statek byl naprosto rozmetán
Po návratu domů Hubert Wolf místo domu našel pouze ruiny, ve kterých hasiči pod vedením starosty Ganse horečně hledali těla jeho manželky a syna. Padající bomba přímo zasáhla dům a ve zlomku vteřiny ho proměnila na hromadu suti. Po dvoře se válela torza rozmetaného hospodářského stavení promíchaná se zbytky roztrhaných domácích zvířat. Sousedící domy v okolí byly taktéž těžce poškozeny. Například dům zámečníka Scheithaura číslo popisné 45 měl strženou střechu, na domě malíře Scholze na č. p. 106 bylo zase rozbitých 28 velkých skleněných tabulí. Také byl poškozen statek rolníka Muckeho na čísle 47, který toho času sloužil ve Wehrmachtu i vedle stojící neobydlený dům Hermana Turka, který na začátku války utekl do Ameriky.
V odpoledních hodinách přijíždí do Vraclávku okresní náčelník NSDAP Januchske a chce se setkat s obyvateli poškozených domů. Hubert Wolf zdrcený ztrátou svých nejbližších se s ním ale odmítá setkat, což je také následně zaznamenáno v protokolu.
Další bomba vybuchla až šest hodin po dopadu
Druhá bomba zasáhla výměnek čp.105, který patřil Maxi Kleinovi, majiteli nedaleko stojícího domu. Klein v té době bojoval na frontě, ale jeho šestašedesátiletá matka Hedwiga Kleinová bydlící ve výměnku, se zrovna zdržovala v kuchyni sousedící přes vstupní předsíň s pokojem, přes který střechou prolétla bomba. Tato bomba se zabořila hluboko do země, ale nevybuchla. Obyvatelé Vraclávku předpokládali, že mají nejhorší za sebou, protože tato bomba je neškodná. Když ale na místo dorazila policie, nechala preventivně poškozené stavení včetně okolních domů vyklidit. Toto místo bylo obstoupeno hlídkami, které do prostoru nikoho nepustily. Také silnice vedoucí přes obec byla uzavřena. Předpoklad četníků o časované roznětce se naplnil po šesté hodině večer, kdy bomba vybuchla a celý dům zdemolovala do základů.
Třetí a vzápětí čtvrtá bomba dopadly v blízkosti obce do polí, kde vybuchly, a vážnější škody nezpůsobily.
Vyhlášený poplach pro přelétávající americký letecký svaz byl vyhlášen v v 11 hodin 21 minut a byl ukončen ve 13 hodin 21 minut. Při průletu byly zaznamenány další shozy bomb do polí v blízkosti zámku Dívčí Hrad. Poškození většího rozsahu již ale zaznamenáno nebylo.
Skupina amerických letounů dosáhla určeného cíle ve 12 hodin 21 minut a během dalších tří minut zasáhla oblast rafinerie 597 leteckými bombami. Mise nad Polskem byla značným rizikem i pro samotné piloty. Toho osudného dne se nevrátilo zpět na základnu 17 letadel.
Dalibor Zlomek, Krnovské noviny REGION
ze dne 18.listopadu 2009