ČTVRTEČNÍ GLOSY 12.11.2009

Miroslava Macka
Václav Havel řekl v Bruselu při obhajobě výběru českého eurokomisaře,že "být v KSČ přece není zločin". To jistě ne. Ovšem o aktivní podporu (a to různého stupně) zločinné organizace šlo vždy. To prostě nejde okecat.
Je ovšem zajímavé, jak se pokřikuje o členství Füleho v KSČ a v tom pokřiku značně zaniká jeho studium na ruské špionské škole....

Už dlouho jsem neslyšel tak smutně směšnou odpověď, jakou včera vyslovil ministr financí Janota. Na otázku Radiožurnálu "Vidíte na české politické scéně někde snahu snižovat rozpočet?", odpověděl: "Já nechci spekulovat, jestli vidím, nebo ne..."
Uááááá!

Francouzský prezident Sarkozy se rozčiluje nad často koordinovaným postupem členů visegrádské čtyřky v EU. No bodejť, vždyť domlouvat se spolu mohou jen Francie a Německo a ostatní mají držet hubu a krok!
Exprezident Havel to ovšem čerstvě nazval "doplňování suverenit". Bůůůů....

Průmyslová výroba v Číně se v říjnu meziročně zvýšila o 16,1 %. No comment.


Čtenář glos P. M. mi napsal:
Celkové příjmy plánoveného rozpočtu na rok 2010 jsou 1022 mld. Kč, schodek 163 mld. Kč, schodek na úrovni 5,3% HDP (prezentováno jako skvělá práce ministrů a poslanců). Schodek však vzhledem k příjmům rozpočtu činí 15,94%. To je prostě hrozivé procento. Chtěl bych vidět domácnost, ketrá by utratila každý rok o 16% více, než by vydělala. Jak dlouho by tak mohla fungovat ? Kdy by se dostavil první exekutor ?
Chápu však, že prezentovat 5,3% nebo 15,94% je zatraceně podstatný rozdíl!
Nevím, nejsem ekonom a tak tomu možná nerozumím. Možná, že kupecké počty na státní rozpočet nelze uplatnit. Přesto si ale myslím, že schodek vyjádřený k HDP je číslo, které vůbec nic o stavu státních financí neříká. Naopak jen umožňuje zakrývat skutečný stav a rozhazovat čím dál více metodou "po nás potopa", tak oblíbenou u většiny politiků (a v ČR snad dokonce i u stran, které se prohlašují za pravicové, o sociální demokracii ani nemluvě).

A Barbora mi poslala jeden vtip do sbírky:
Baví se Sněhurka a Ježibaba, kam na vejšku. Sněhurka: "Já půjdu na ekonomku. Tam nebudu nejhezčí, ale budu nejchytřejší!"
"To já půjdu na matfyz", na to Ježibaba, "tam sice nebudu nejchytřejší, ale budu nejhezčí!"
Přiletí k nim jepice a povídá: "Já půjdu na práva do Plzně, sice se tam nic nenaučím, ale zato stihnu dostudovat."