PONDĚLNÍ GLOSY 2.11.2009

Miroslava Macka
V "Šumperském a jesenickém deníku" napsal v pátek Ivan Hoffman k protestnímu vylévání mléka zemědělci mj. toto: "Na to si ale budou muset zvyknout. V globálním kapitalismu pro jejich mléko není místo."
Což je, samozřejmě, pitomost, neboť za problémy s mlékem nejen u nás, ale v celé Evropě pranic nemůže kapitalismus, ale velmi socialistické kvóty, dotace a další pokřiveniny trhu.

Z celostránkového rozhovoru Daniela Kaisera s Petrem Gandalovičem v sobotních Lidovkách byla zajímavá jen jedna jediná odpověď, a to na otázku, zda premiéra Fischera vybrala ODS.
Ta odpověď zněla: "S Fischerem přišel Mirek Topolánek, je třeba říct, že výkonná rada Fischerovu vládu neprojednávala....a než se sešel poslanecký klub, tak už úřednická vláda byla domluvená."
Tak jen zírám, co si vedení ODS a členská základna, reprezentovaná výkonnou radou, nechá od Topolánka líbit!
O Václavu Klausovi se říkalo, že je autoritativní, ale tohle by si nikdy, nikdy nedovolil...

A ještě jednou sobotní Lidovky a citát z rozhovoru s polským konservativním filosofem (jaký to vzácný jev!) a europoslancem Ryszardem Legutkem:
"V demokratické zemi hlasujeme jednou pro socialisty, příště jich máme plné zuby, tak volíme liberály nebo konzervativce. Toto nesmírně důležité demokratické kyvadlo v EU neexistuje. Tam existuje "hlavní proud", a kdo v něm není, je podezřelý potížista. Instituce jsou kontrolovány kartelem křesťanských či kvazikřesťanských demokratů a socialistů. Drží pohromadě, zpravidla hlasují spolu, zabírají si nejdůležitější pozice. Střídají se ve vedení parlamentu. Nejde jen o pozice, ale celou tu myšlenku hlavního proudu - autoritativního stanovení, co je respektuhodné a co není."
Podotýkám k tomu: už rozumíte, proč V. Klaus mluví o "demokratickém deficitu EU"? A to je jen jeden aspekt!

Motoristické stránky Edmuns.com uveřejnily následující analýzu: Šrotovné v USA činilo na jeden vůz cca 4.000.- dolarů. Ovšem asi 4/5 vozů by se prodaly i bez šrotovného, takže za jeden automobil prodaný navíc šlo z peněz daňových poplatníků cca 24.000.- dolarů, což je prakticky celá průměrná cena prodaných vozů.
Americká vláda však pokládá celý program za "ohromně úspěšný"....

Čtenář glos P. P. mi napsal:
Měl bych jen krátkou poznámku k hysterii kvůli udělení státního vyznamenáni Karlu Gottovi. Tento člověk zaplatil na daních během svého života stovky milionů korun. To mně přijde jako docela zasadní moment, nechápu, že toto žádné noviny nezmíní. On skutečně s bývalým režimem spolupracoval a to tak, že ten ho neustále obíral o peníze. To je trošku jiná spolupráce, než měla spousta mizerných rádoby umělců,kterým naopak bolševik plnil kapsy. Spousta lidí a novinářů má skutečně podivné brýle při posuzování, co je a není záslužné pro stát a zaslouží si ocenění.

A čtenář glos I. S.:
Je mi nesmírně líto všech zemědělců, ale možná že nízké výkupní ceny jsou jen proto, že je moc mléka. Když prodavač bot ve spádové oblasti 20 tisíc obyvatel koupí milion bot, tak taky zkrachuje. Nebo když jich v takové oblasti bude deset místo únosných dvou, také musí někteří zkrachovat. Naštěstí pro nás ostatní jim nikdo nerozdává naše daně.