ČTVRTEČNÍ GLOSY 29.10.2009

Miroslava Macka
Moc se mi líbil premiér Fischer při včerejším brífinku po mimořádném zasedání vlády, když na potměšilý dotaz redaktorky Respektu, zda má záruku, že výhrada prezidenta Klause k Lisabonské smlouvě bude výhradou poslední a pokud ano, tak o jakou záruku jde, lehce ironicky odpověděl, že má slovo prezidenta, což mu stačí, a že mezi premiérem a prezidentem se přece neuzavírají nějaké notářské smlouvy.

Není snad kvalitnějšího důkazu "práce" medií, než humbuk kolem "serie sebevražd" ve francouzském Telecomu. Přes dvacet zaměstnanců tohoto dříve státního gigantu spáchalo v posledních měsících sebevraždu, přičemž jeden z nich v dopisu na rozloučenou obvinil ze své sebevraždy "vládu teroru", která panuje v podniku a "ztrátu jistot".
Odbory bijí na poplach, novináři postávají před pobočkami podniku, přibývá článků a televizních reportáží, plných naléhavých apelů, řvavé titulky vybuzují dojem něčeho zcela mimořádného.
A jen velmi zřídka, jakoby na okraj, se dozvíte, že počet sebevražd mezi desetitisíci zaměstnanců francouzského Telecomu není vyšší, než je francouzský průměr..!

Čtenář glos I. S. mi napsal:
Možná by bylo vhodné při schválení Lisabonské smlouvy a přilehlé listina práv a svobod navrhnout zrušení naší vlastní ústavy, protože již nebude nejvyšším zákonem této země ale jen jakousi podústavou. V rámci šetření financí by se pak mohl zrušit i ústavní soud, protože vše bude v Bruselu. Na co duplicitní úřady. Možná, že s touto perspektivou by se našemu současnému ústavnímu soudu rozhodovalo trochu lépe a snadněji.

A čtenář glos J. W. na stejné téma:
Bavili se v MDH dva kluci, odhadoval bych věk tak něco přes dvacet, z řečí asi študáci. Poslouchat cizí rozhovory se nemá, ale tohle se jinak nedalo.
Tak dneska začne ústavní soud o Lisabonu, jak to asi dopadne?
Spadl jsi z jahody naznak? odpověděl druhý. Po tom čurbesu kolem toho? Všiml sis, že u nás se vypisují sázky na kdejakou kravinu, i na Gotta, jestli zachová rod nebo umí dělat jen holky. Ale na výsledek soudu ani ťuk, protože na světě není větší tutovka, než že senátory vykopnou s celou parádou. Klausovi možná udělá dobře, až ho ukřižují za živa jako první křesťany, ale Rychetský to riskovat rozhodně nebude. Po tom, kolika prolezl stranami, a furt je nahoře, ten se vyzná v tlačenici. Rozhodnutí už má napsané dopředu, aby nezdržoval jásot. A novináři už mají články také připravené v šuplíku, vlastně v kompu. Vsaď se!
Nejsem blázen, odpověděl ten první.

A do třetice na stejné téma, a to úryvek z dopisu, který do MFDnesd zaslal pavel Vojta z Českých Budějovic:
Je nepochopitelné, že jsem za dva roky, kdy se o smlouvě diskutuje a píše, nikde nečetl nebo neslyšel vysvětlení článku 238. Zcela diskriminující jsou ustanovení o kvalifikované většině a blokační mešině při rozhodování Evropské rady. Blokační menšina, tj. zástupci 35 % obyvatelstva, jsou např. pouze tři velké státy - Německo, Francie a Itálie. Nebo Německo, Francie a Španělsko. Naproti tomu ani 20 malých států tuto blokační menšinu nemá. Je proto jasné, proč jsou politici Francie, Německa a Itálie tak halasnými propagátory tohoto podvodu na občany malých států.