PÁTEČNÍ GLOSY 9.10.2009

Miroslava Macka
Jak typické: prezident Klaus pronese v telefonickém rozhovoru se švédským premiérem poznámku, že Lisabonskou smlouvu podepíše, když k ní bude připsána poznámka o Základní listině práv a svobod a všichni už mluví o obstrukcích, aniž tuší, o jakou poznámku by šlo...
Kdyby prezident Klaus chtěl skutečně definitivně torpédovat Lisabonskou smlouvu, dal by na mě: nepodepsat a abdikovat...než by se naši politikové domluvili na novém prezidentovi a zvolili ho, Britové by dávno v referendu poslali Lisabonskou smlouvu pod drn...
Spíš se ovšem domnívám, že tím upozorňuje na velmi, velice důležitý rozpor mezi Lisabonskou smlouvou a Listinou základních práv a svobod. Hlídací psi demokracie: Nespekulujte! Přemýšlejte!

Žít ve státě, v němž třetina lidí podporuje sociální demokracii, by mně až tolik nevadilo. Ovšem to, že žiju ve státě, kde třetina lidí podporuje sociální demokracii s nebezpečným a mocichtivým Jiřím Paroubkem v čele, mne opravdu děsí...na druhé straně mně to usnadňuje pochopit, proč byli lidé v minulosti častokrát tak slepí a hluší, takže na první pohled neviděli, neslyšeli, koho si volí do čela.
Proboha, lidi, vzpamatujte se!

V rozhovoru pro časopis Týden (14. září 2009) jsem řekl: "Lídr má říct: naše zásady a cíle jsou tyto. Já jsem lídr, teď zapíchnu do země kopí s praporem, a kdo má stejný názor, postavte se za mě."
V rozhovoru pro MF Dnes ( 7. října 2009) Mirek Topolánek řekl: "Já jsem Mirek Topolánek, tady znovu stojím, kdo jdete se mnou, postavte se za mne. Potřebuji za sebe dostat vojáky, abych cítil sílu."
Vidíte ten příšerný rozdíl v pojetí politiky??

Zadlužení Česka opět povyskočilo, takže statisticky dluží každý Čech 111 tisíc korun českých. Což by mělo každého soudného člověka vyděsit. Učiňme však drobnou úvahu: znamená to, že každý Čech či jeho potomci budou muset tuto sumu i s úroky jednou splatit? To ani náhodou: kolik toho splatí kupříkladu romská rodina s babičkou, dědou, rodiči a sedmi potomky z Chánova? Kolik flákač, žijící z podpory a příležitostné práce na černo? Kolik bezdětní důchodci? A tak by se dalo pokračovat.
Sečteno, podtrženo: opět to vyžerou ti nejsolidnější, nejpracovitější a nejpodnikavější občané.

Nechápu, proč se všichni tak rozhořčují nad praktikami plzeňské právnické fakulty: vždyť některé absolventy (aniž by napsali řádnou diplomovou práci, kterou lze nalézt) připravili do života skvěle: vždyť který strojvedoucí mimo Staníka Grossů dokázal vydělat stovky milonů...?

Někteří Romové se cítí být zneuctěni nápisy na tričkách, která na sebe za pivo a cigarety navlékli a která hlásají "Měl jsem se se líp učit". Jde o reklamu jedné soukromé agentury a ihned po ní vystartoval ministr Kocáb. Měl se ovšem lépe učit i on: pak by snad věděl, že pokud něco nevhodného někdo udělá dobrovolně (byť za úplatu), zneucťuje se tím jen a jedině sám.
Cíle ovšem bylo dosaženo: do reklamní kampaně soukromé firmy se gratis zapojil i ministr Kocáb. A teď se firma jistě začne omlouvat, že to tak nemyslela ..a opět se o tom bude psát a mluvit a ohromná reklama za pár šupů je na světě...

Čtenář glos P. L. si (na rozdíl od medií) povšiml:
Asi jste také zaregistroval v médiích, že náš pan premiér neodletěl na jednání do Bruselu. Stroj vládní letky selhal. K dispozici byl ovšem jiný, ale to už by se pan premiér dostal do Bruselu až odpoledne. Jistě to bylo důležité jednání - masáž před přijetím Lisabonské smlouvy - ale ne zas tak moc důležité, aby José Manuel Barroso změnil svůj odpolední program. Kupodivu šlo okamžitě jednat na dálku za použití moderních komunikačních technologií. Jestlipak někdo přijde s porovnáním nákladů tohoto moderního způsobu komunikace oproti nutnosti osobní účasti? Chápu, některé kultury preferují osobní jednání, dokonce je důležité, abyste partnera lépe poznali, teleportace je zatím z říše sci-fi, ale když oni už se v té EU přeci všichni znají a nejednají a neplácají se spolu po ramenou poprvé! Je ekonomické létat na taková jednohodinová setkání?