ÚTERNÍ GLOSY 6.10.2009

Miroslava Macka
Jednu z největších nehorázností roku vypustil z úst francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche: "Jestliže si Klaus bude hrát na to, že všechno bude blokovat, přijdou následky. Jediný muž nemůže bránit vůli pěti set milionů Evropanů."
Takže výhrůžka a lež dohromady: co se takto v referendech pěkně stát po státu těch pěti set milionů občanů zeptat?

"Země potřebuje řešit problémy spojené s ekonomickou krizí", oznámil včera svůj čerstvý objev předseda socialistů Jiří Paroubek. A jedním dechem dodal, že Janotův úsporný balíček je pro něho nepřijatelný.
Na první pohled to vypadá, že jeho dlouho očekávané šílenství konečně propuklo naplno, ale člověk nemusí být zvláštní analytik, aby poznal pravou příčinu této schizofrenie: dostat se opět ke korytu a k tolik milované moci za úplatky svým voličům z cizích peněz. A co dál? Po nás potopa, je přece jeho nevyřčené heslo...

Jazzman Emil Viklický napsal mj. v dnešních Lidovkách: Evropské komisi expertů, kteří analyzovali konflikt Gruzie - Rusko, trvalo zjištění závěru pár měsíců. Experti jistě nepracovali zadarmo, odhaduju částku ve statisících eur z peněz daňových poplatníků EU. Václav Klaus skutečně nefoukal proti větru, jak píše autor komenáře. Vyslovil stejný závěr loni po konfliktu, daňové poplatníky to nestálo nic.

Tomáš Lindner ve včerejším Respektu napsal o německé liberální FDP: Liberálové sami sebe považují za poslední stranu, která hájí "tahouny společnosti" - podnikatele a odvážné novátory, jejichž často riskantní práce posouvá zemi kupředu a teprve umožňuje levici přerozdělovat. "Práce se zas musí vyplácet", hlásalo hlavní volební heslo FDP., stranický předseda Guido Westerwelle se například v předvolební kampani nebál na účet nezaměstnaných politicky nekorektně říct, že německý stát nikomu nezaručuje "právo na státem placenou lenost". Liberálové konkrétně slíbili zrušení dosud zavedených minimálních mezd, snadnější propouštění zaměstnanců či zjednodušení komplikovaného německého daňového systému. Navrhují vytvoření pouhých tří daňových pásem (nejvyšší 35%) a celkové výrazné snížení daní.
Dodávám: ODS - nechcete přijít s tím stejným, ať mám koho volit?