ČTVRTEČNÍ GLOSY 1.10.2009

Miroslava Macka
Je to vlastně spíš k hořkému posmání: Mirek Topolánek spojuje svoji politickou kariéru s dokumentem, který ne tak dávno označil za "shit"...ach jo!

"ODS nerozumí svému předsedovi" zní dnešní veletitulek na první straně Lidovek. Nechápu proč! Nezbývá mi tedy, než pro členskou základnu zopakovat moje včerejší vysvětlení:
Nic nevystihuje lépe politické "ideje a cíle" Mirka Topolánka, než fotografie na titulní straně dnešních Lidovek, na níž se v Bruselu uklání ve stejném gestu jako vedle stojící José Barosso. Chybí jen titulek: Doma se třeba poserte, já jsem velký evropský státník!
V politice se holt zblbne poměrně rychle....

Ne, abyste si mysleli, že schůzka mezi německým velvyslancem v Praze Johannesem Haindlem a předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, která proběhla před dvěma týdny, byla součástí nátlaku EU na Českou republiku, aby co nejrychleji přijala Lisabonskou smlouvu. Pan velvyslanec přece jen chtěl vědět, za jak dlouho Ústavní soud rozhodne...
Je úděsné, jak EU každým svým počinem dává za pravdu názorům prezidenta Václava Klause na dnešní směrování EU k federalistické struktuře, ovládané velmocemi. Jejichž zájmy v budoucnu zdaleka nemusí být zájmy našimi, dodávám já.

Přítel O. V. mně napsal:
Opět se mi zdá, že se všichni rozhodující "činitelé" v tomto státě definitivně zbláznili. Příkladem budiž dnes v Parlamentu projednávaný návrh zákona o regulaci "lobbingu", jak jej předložili sociální demokraté. Stavba domu počínajíc střechou se nesčíslněkrát neosvědčila, což soudruhům z Lidového domu evidentně nevadí. Jsi prostě šikanován, deptán, je s tebou "po schodech smýkáno", za jednoho prostinkého předpokladu: že jsi tak hloupý a jako "lobbistická firma" se registruješ. Proč bych tak, u všech čertů, činil?
Řešení problému je prostinké a jako takové samozřejmě nemůže sociálním inženýrům vyhovovat. Ať, proboha, definují "lobbing" jako (nejlépe) volnou živnost v živnostenském zákoně a hotovo. Ten, kdo provozuje tuto živnost, může pak s ní spojené činnosti klasicky fakturovat. Stejně jako poradenství či zednické práce. Je pak na zadavateli práce, zda fakturu uzná (a proplatí), či nikoliv. Z osobní zkušenosti neznám firmu, která by podobnou, samozřejmě pro ni výhodnou, fakturu neuznala (a nezapočítala si ji do nákladů). Opravdu si někdo vážně myslí, že je pro někoho výhodné platit neskutečně přemrštěné částky, platit "kufry" drsně zdaněných peněz nestydatým politikům (či úředníkům) za obskurní služby? Nepravosti ať, podobně jako v případě zedníků či instalatérů, stíhá finanční úřad. Od toho jej máme, nebo se pletu?
Na podobném principu to v USA funguje cca 150 let. No, pro nás je to asi málo.

Brněnský Nejvyšší soud dal najevo, že obrana majetku nástražnými zařízeními, kupříkladu kuší, je za jistých okolností přiměřenou obranou. Ovšem již staří Čechové věděli, že mnohem hroznější zbraní než kuše je kušna...