STŘEDEČNÍ GLOSY 30.09.2009

Miroslava Macka
No, hurá! Vypadá to, že bychom nemuseli mít evropského komisaře! Doposavad byl ten náš, Vladimír Špidla, na dvě věci: na nic a na vymýšlení socialistických ptákovin... Slzu zamačkávám!

Nic nevystihuje lépe politické "ideje a cíle" Mirka Topolánka, než fotografie na titulní straně dnešních Lidovek, na níž se v Bruselu uklání ve stejném gestu jako vedle stojící José Barosso. Chybí jen titulek: Doma se třeba poserte, já jsem velký evropský státník!
V politice se holt zblbne poměrně rychle....

Přítel O. V. mne upozornil na vynikající text. Tady je:
Autor: Aleš Michl

Naše společnost je cibule. Nahoře a dole jsou výhonky bohatství a chudoby. Tělo je střední třída. O kom že to mluvím? No, pravděpodobně přímo o vás. Střední třída, tělo ekonomiky, to nejsou ani chudáci, ani boháči - prostě mezi. Člověk ze střední třídy stojí na vlastních nohách.
Není vyžírač sociálních dávek. Nepotřebuje šrotovné k tomu, aby se rozhodl, zda si koupí auto. Rodinu neplánuje podle výše porodného. Řekl bych ale, že nechce, aby mu stát podrážel nohy. Jedna partaj snížila v minulém volebním období nejvíce daně nízkopříjmovým lidem. Z rozhodnutí té druhé v tomto volebním cyklu nejvíce ušetřili zase ti nejmajetnější. Piplali jsme se s výhonky. A zároveň hráli značně nefér vůči střední třídě, která jako celek odvádí na daních nejvíce. Nehraji si na sociologa. Říkám pragmaticky - pokud dnes nebo kdykoliv příště poslanci odklepnou jako hlavní část balíčku k "záchraně rozpočtu" zvýšení daní a nikoliv výdajové škrty, pak své tažení proti střední třídě završí. Vyšlou poselství: Sorry, za ty poslední dvě období, kdy jsme na vás kašlali, ale teď ten účet musíte ještě zaplatit - teď jsme všichni v kopru!