ČTVRTEČNÍ GLOSY 24.09.2009

Miroslava Macka
Začínám být velmi alergický na slovo "úsporný", zvláště ve spojení se slovem rozpočet! Co je, proboha úsporného na ročním schodku 170 miliard, a to ještě s navýšenými daněmi?

A tak si Paroubek vyvzdoroval vyšší sekyru rozpočtu, kterou uplatí dvě své cílové voličské skupiny: rodiny s dětmi a důchodce. Chudáci zvláště ty děti: až dospějí, budou platit jako mourovaté, aby tu paroubkovskou sekyru splatily....

Protože jsme v Česku, rozhodně se nespoléhejte na to, že inspekce, vyslaná na právnickou fakultu v Plzni, kupříkladu najde tamní diplomové práce expremiéra Grosse a dalších politiků, kteří tam "studovali". To nám spíše tamní děkan vysvětlí, že práce byly zničeny k našemu dobru - proto, abychom nepopukali smíchy....

Přítel O. V. mi zaslal následující řádky:
Opravdu nechápu, kde všichni "představitelé lidu", žijí. Samozřejmě včetně současného ministra financí. Může si člověk s jeho letitými zkušenostmi doopravdy myslet, že zvýším-li spotřební daň třeba na tabák, zajistím tím adekvátní přesun financí do státní kasy? Zaprvé, část (menší) kuřáků přestane na protest kouřit, zadruhé část (podstatně) větší začne kupovat "machorku" na vietnamských tržnicích - tamní trhovci zcela určitě spotřební daň řádně odvádějí - chacha! Janotův odhad není tak bláznivý jako v roce 2006 odhad Sobotkův, který blouznil o 10 miliardách do státní kasy, ale i tak se pohybuje v říši sci-fi. Velmi, podtrhuji, velmi dobře informované zdroje mi potvrdily, že se může jednat maximálně o miliardy dvě, tedy nikoliv o Janotových šest.
Ještě zrůdnější je předpoklad, že výrazný přísun financí do státní pokladny bude znamenat zvýšení spotřební daně u piva o 50 haléřů na půllitr. Stačí si poslechnout šéfa asociace malých pivovarů. Nepodnikatel (tedy asi i ministr financí) obvykle neví, že povinnost odvádět spotřební daň (i DPH) je daná zákonem a to včetně termínu. Prostě zaplať příští měsíc daň z toho, co jsi vyfakturoval (!!) v měsíci stávajícím. To, že ti odběratel (obvykle nějaký čestný zahraniční či tuzemský řetězec) zaplatí až za šest měsíců (pokud vůbec), stát nezajímá. Nezaplatíš ze svých? Tak si to odskáčeš! Úředníci na tebe rádi pošlou exekutory. A takto se stát sebevražedně a hloupě zbavuje těch nás, kteří mu ještě pořád ty nemalé daně platí. A až se nás s pomocí Paroubků definitivně zbaví? Dobře nám tak! Tedy spíše těm tady, protože vážně uvažuji (a zdaleka nejsem sám) o přesunu někam, kde člověk, ochotný starat se sám o sebe a přispívat rozumnou částí svého příjmu na chod státu, není až takovým psancem jako zde.

1