PONDĚLNÍ GLOSY 7.09.2009

Miroslava Macka
Jaksi nerozumím slovům nejvyšších ústavních činitelů Česka, tlumočeným prezidentem Klausem: Je zapotřebí mít silnou a stabilní vládu a proto je třeba volit co nejdříve.
Po nich totiž s vysokánskou pravděpodobností vznikne buď koaliční vláda, která bude silná, ale nestabilní a nebo stabilní velká koalice, jejíž kočkopsí kompromisy rozhodně nevydají na silné vládnutí.

Jiří Paroubek už o možnosti velké koalice mluví veřejně a dodává: ovšem bez Jiřího Paroubka. Scénář je tedy jasný: v záplavě řečiček o nesmírné odpovědnosti politiků v době krize vznikne velká koalice bez Paroubka a Topolánka, která se domluví hlavně na "spravedlivém" rozdělení koryt a jejímž jediným úkolem bude nějak přečkat ekonomickou krizi, aniž by si ji zblblí občané přímo spojovali s výše uvedenými pány. No, a pak opět povstanou neposkvrnění z popela....

Jedno je však zcela jisté: doporučení ekonomů, že optimální firemnií daň by měla být 20 % (19,94%) si nevezme za své žádná politická strana.

"Obama nutí Američanz šetřit na důchod", přečetl jsem si jeden z dnešních novinových titulků. A pokračoval jsem v naději, že americký prezident přichází se zásadní reformou daňového systému, která ponechá lidem spoustu peněz navíc, takže je budou moci dle vlastního rozumu investovat do úspor na stáří.
Ale kdepak! Nová opatření jen usnadní malým podnikům automaticky zaregistrovat zaměstnance do důchodových programů a převádět tam platby za nevyčerpanou dovolenou či nemocenskou...
Doufám jen, že ty americké důchodové fondy nevedou stejní finanční experti, jako ty zkrachovalé banky a různé jiné fondy.