PONDĚLNÍ GLOSY 24.08.2009

Miroslava Macka
Článek prezidenta Václava Klause ke dvacátému výročí listopadu 89 v sobotních Lidovkách, nazvaný "20 let poté: proč jsme nespokojeni", rozhodně stojí za přečtení. Jde totiž o text, kde snad ještě důležitější než jeho obsah, je jeho schopnost donutit Vás nad napsaným přemýšlet, souhlasit či nesouhlasit a hlavně docházet k vlastním postřehům a závěrům.
Ve mně prezidentova analýza jisté současné deziluse části české společnosti, vyvolala dvě vzpomínky. Ta první je o příbuzných britského spisovatele Geralda Durrela, kteří po jeho smrti vypustili do jihoamerické džungle zvířata, která choval v zajetí u svého sídla. Do čtyřiadvaceti hodin se spousta z nich vrátila zpět do klecí (některá se tam dokonce musela prokousat), neboť o vlastní vůli vyměnila svobodu za každodenní kus žvance za mřížemi. Ta druhá je o slovech Napoleona Bonaparteho: Lid netouží po svobodě, lid touží po rovnosti.
A moc se mi potom líbila závěrečná věta textu pana prezidenta o dříve adorovaném Západu: Plné obchody a vysoká životní úroveň byly důsledkem, nikoliv příčinou jeho svobody. Před dvaceti lety si to mnozí neuvědomovali. Dnes na to mnozí zapomínají.

Pokud se prokáží informace z medií, že si vajíčkovo - kamenný útok na Mirka Topolánka někdo za peníze objednal, můžeme si být skoro jisti, že se nikdy nedozvíme kdo to byl a jaký měl motiv. Jsme přece v Česku...

Po akciích se Češi stále více učí obchodovat s vagony pšenice nebo se zlatem, dali se tedy na komoditní obchodování. Obávám se, že v konečném výsledku skončí stejně jako s akciemi....

Současný ministr financí Janota pronesl slova, která by ODS měla rozšířit mezi voličstvo co nejvíce: "Před volbami v roce 2006, za sociáonědemokratického ministra Sobotky, jsem v televizi poměrně drze upozornil, že pokud schválíme zákony, které povedou k navýšení sociálních výdajů o sedmdesát miliard, tak bude euro v nedohlednu. Tehdy se mluvilo o jeho přijetí v roce 2011. Jenže ministři se pochopitelně řídili stranickou ideologií a proto zadlužování pokračovalo."
A Jaroslav Plesl v dnešních Lidovkách říká zcela "natvrdo" o financování státního dluhu: To znamená, kolik zaplatíme za půjčky, které si z rozhodnutí sociálních demokratů v příštích letech všichni vezmeme na financování jejich hochštaplersky sestaveného rozpočtu.