ÚTERNÍ GLOSY 4.08.2009

Miroslava Macka
Ne, abyste hned zase nevěřícně kroutili hlavou nad tím, že pro liechtensteinskou firmu, která má v popisu práce spravovat majetek lidí, kteří chtějí zůstat neviditelní, zprostředkovával koupi dnes již proslavené toskánské vily český bankéř ze společnosti J&T.
Takové náhody se přece dějí dnes a denně a chudák nájemce Dalík o tom určitě nevěděl....

Také se moc nedivte odhalení České televize, že lékařka brněnské Fakultní nemocnice Eliška Jugová brala léta a léta od dealera farmaceutické firmy Novartis deset tisíc měsíčně za houfné předepisování léků této firmy.
Vždyť je to určitě zcela výjimečné a pacienti obvykle berou jen to nejmenší nezbytné množství nejefektivnějších léků. A zrovna tak je to dozajista se zdravotnickým materiálem....

Stát vybírá na daních o desítky miliard korun méně, než kolik utrácí. Řešení se nabízejí dvě: méně utrácet nebo zvýšit daně, případně kombinace obého. Exministr Miroslav Kalousek sympaticky říká: Problém je stoprocentně zvládnutelný na straně výdajů. Podmínkou je reforma penzí, zvýšení spoluúčasti ve zdravotnictví a omezení sociální pomoci jen na ty, kteří se bez ní neobejdou.
Jsme však v Česku a před volbami, takže řešení bude pochopitelně předvolebně české: trošičku úspor, hodně dluhů a nakonec citelné zvýšení daní, konkrétně DPH. Vsaďte se!