ÚTERNÍ GLOSY 21.07.2009

Miroslava Macka
Kdepak okurková sezóna! Zpěvák Aleš Brichta vydal album Deratizer a na něm mj. zazpíval "Politici dějal z každýho vola, na ulici kradou cikáni kola, už by to vyřešit měl, nějakej deratizér"...A už čelí obvinění z rasizmu! Přitom, souhlasím s ním, neudělal nic jiného, než že lapidárně popsal to, co každý z nás důvěrně zná z každodenní skutečnosti.
Také jeho slova z rozhovoru z Lidovek "Ať se aspoň místo keců něco řeší. V tomto státě by se už mělo jasně říct: pokud někdo chce prscovat a posílat děti do škol, má nárok na to, aby mimo jiné v případě nějakých problémů dostával sociální dávky. Jestliže někdo pracovat nechce a nepracuje a děti do škol neposílá, tak v tomto státě nemá co dělat, protože tuhle společnost o nic neobohatí. Ať se odstěhuje někam, kde mu to budou tolerovat", by rozhodně podepsalo, troufám si tvrdit, hodně přes devadesát procent lidí.
Jenže v tomto státě se dokonce dostala do hledáčku "znalců" i slova písničky Zdeňka Svěráka k večerníčku o včelích medvídcích, kteří posuzovali (za naše daně, pochopitelně) možný rasistický obsah slov "Bílí, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila..." Prošla s posudkem, že nejsou "nebezpečná a rasistická"....
Teď jen čekám, že se před soud dostane i americký ministr energetiky, který vážně navrhuje, aby se v rámci boje proti globálnímu oteplování natřely všechny stžechy domů a asfaltové silnice na bílo, neboť odražené sluneční záření způsobí ochlazení atmosféry. Považte - na bílo!
Ačkoliv za ten návrh by neměl skončit ve vězení, ale v blázinci...

"Politická korektnost" se dokonce dotkla i Pavla Párala, který ve včerejší MF Dnes napsal o třetím krachu cestovky bývalého "nejprospěšnějšího českého politika" Václava Fischera: "Prostě Václav Fischer v Česku ve skutečnosti nikdy moc úspěchů nepředvedl a podstata jeho slávy byla vždy spíše výsledkem jinak nepochybně skvělého marketingu."
Politicky méně korektně, zato pravdivě: Václav Fischer prošustroval během svého podnikání miliardy a populární se stal proto, že o stavu svých podniků mlžil, lakoval věci na růžovo a lhal, zato však nikdy neopomenul jednu jedinou příležitost k samochvále, a to za nemalé pomoci slepých a hluchých medií.

Americký ekonom Amos Tversky napsal: Bylo prokázáno, že stejná domácnost má razantně nižší spotřebu elektřiny či plynu, má-li každý měsíc uhradit fakturu, než když během roku platí zálohy a vyúčtování obdrží zpětně. Jakýkoliv mechanismus, znejasňující vztah mezi přímou platbou a pořízením zboží či služby, zapříčiní, že lidé spotřebovávají více. Je jedno, o co jde, pravidlo platí pro telekomunikační služby, elektroniku či stravování v jídelně.
A což teprve pro zdravotnictví, dodávám!

Hlídací psi demokracie! Pokusme se vyrazit z ministerstva spravedlnosti text poradenské smlouvy, kterou v roce 2006 uzavřel s advokátní kanceláří Jaromíra Bláhy tehdejší ministr spravedlnosti Němec, který po odchodu s funkce založil s výše zmíněným Bláhou advokátní kancelář (takže vlastně oklikou podepsal smlouvu sám se sebou) a teď radí ministerstvu spravedlnosti. A nenechme se odradit kecy o tom, že smlouva je tajná: ministerstvo přece platí vyčuránka Němce z našich daní, takže máme právo vědět, jak moc z nich (a hlavně za co) dostává!!!