Pozvánka na XIV. Adámkovy folklorní slavnosti

28. - 30. srpna 2009 Hlinsko - 14. ročník slavností
logo
Od roku 1996, vždy poslední sobotu a neděli v srpnu, se v Hlinsku konají Adámkovy folklorní slavnosti. Slavnosti nesou jméno hlineckého rodáka Karla Václava Adámka (1868-1944), národopisného badatele a sběratele, který se celý život snažil o zachování lidových tradic na Hlinecku. Nesoutěžní festival má stejný cíl: udržovat prostřednictvím lidových písní a tanců odkaz předků na Vysočině. Festival je zasazen do překrásného prostředí památkové rezervace Betlém, která leží v samotném centru města Hlinska a jejíž roubené stavby tvoří přirozenou kulisu slavností.
I na letošní 14. ročník slavností, který se koná ve dnech 28. - 30. srpna, vybrali pořadatelé soubory tak, aby návštěvníci měli co nejpestřejší podívanou. Z dětských souborů se zúčastní Kamínek ze Žďáru nad Sázavou, Okřešánek z Okříšek, Radost z Pardubic, Škubánek ze Světlé nad Sázavou a hlinecký Vysočánek. Z dospělých souborů vystoupí Baldrián z Pardubic, Lipovjan z Lipovce, Váh ze slovenského partnerského Púchova, italský soubor Verbicaro z Cotenzy a samozřejmě Vysočan z Hlinska.
Festival zahájí v pátek v podvečer vystoupení italského hosta. Sobota již tradičně patří dětským folklorním souborům a program je zároveň Memoriálem Věry Svobodové, bývalé choreografky Státního souboru písní a tanců, která řadu let pracovala se souborem Vysočánek. Nedělní program vytvoří soubory dospělých. Během soboty a neděle bude i malý jarmark.

Adámkovy folklorní slavnosti dávno překročily svým významem hranice regionu. Diváci se na ně sjíždějí z celé republiky a jsou příležitostí pro rodinná setkání hlineckých rodáků.

Záštitu nad XIV. ročníkem festivalu převzal hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Pořadatelem je město Hlinsko a Folklorní sdružení České republiky za podpory Pardubického kraje a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Spolupořadateli jsou Městský kulturní klub Hlinečan, folklorní soubory Vysočan, Občanské sdružení přátel Betléma a SLS Vysočina. Oficiálním partnerem je INSTAV Hlinsko a. s., člen skupiny ENTERIA. Mediálně podporují Český rozhlas, Rádio Proglas, Místní infostránky, Dětská tisková agentura, www.borovice.cz, ACR Alfa, TV NOE, časopis FOLKLOR.
Veškeré další informace a podrobný program budou uvedeny na plakátech a letácích a na www.folklornisdruzeni.cz.
Betlém Hlinsko
Památková rezervace Betlém je součástí Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Dochovává doklady lidového stavitelství, ale snaží se zájemcům zprostředkovat i poznání o životě, hospodaření, řemeslech a obyčejích minulých generací. Návštěvníkům jsou přístupné domky s umístěnými dílnami lidových řemeslníků: obydlí tkalce, výrobce hraček a továrního dělníka se ševcovskou dílnou ve výměnku.
K Souboru lidových staveb Vysočina patří dále expozice na Veselém Kopci a ve Svobodných Hamrech.
Kontakt:
Milan Slavík, ředitel festivalu
tel.: 469 313 959
E-mail: slavikova@backer-elektro.cz
www.hlinsko.cz