ČTVRTEČNÍ GLOSY 9.07.2009

Miroslava Macka
Institut pro ekonomickou a ekologickou politiku při Vysoké škole ekonomické v Praze analyzoval státní výdaje po velkých záplavách v letech 1997 a 2002, přičemž zjistil, že na prevenci a protipovodňová opatření šly jen 3 procenta peněz. Zbytek šel na obnovu zničeného majetku, bohužel na stejných místech, takže vzhledem k pravděpodobným opakováním záplav jde o jasně "utopené náklady".
A důvod? "Politická rozhodnutí jsou zcela podřizována jiným cílům než dlouhodobému řešení", říká spoluautorka studie Lenka Slavíková.
Jinak řečeno, populárnější a tedy opětovně zvolitelnější je ten politik, který za zaplavenými přijede v gumákách a slíbí jim na místě peníze z našich daní (byť jsou to utopené náklady), než ten, který jim správně řekne, že se budou muset přestěhovat jinam....

Jeden z čerstvých argumentů ministra Michaela Kocába, proč se tolik snažil pomoci squatterům: "Já doufám, že to zvýší úroveň tolerance v české společnosti k jinakosti. V Americe se jinakost respektuje a vítá."
Z čehož mně vyplývá: nemyjte se, nečešte se, nepřevlékejte se, nepracujte a neustále popíjejte a budete rozhodně jinačí, než většina společnosti. Podle Kocába budete mít respekt zaručen a budete vítán... Tedy zatím jen v Americe....

Věděli jste o Sašovi Vondrovi, že je politicko - vojenský stratég? Četli jste od něj jedno jediné pojednání na toto téma? Slyšeli jste jej pronést na toto téma jednu jedinou kloudnou myšlenku? Já tedy ne. Přesto má být podle tisku členem "rady moudrých", nového poradního sboru generálního tajemníka NATO Rasmussena a připravovat pro tuto organizaci nový strategický plán.
A tak si říkám: svět se opravdu už úplně zbláznil a nebo je Saša Vondra za něco touto funkcí odměňován. Za co, raději nedomýšlím....

Rozhodně si přečtěte rozhovor Báry Tachecí s prvním místopředsedou ODS a lídrem pražské kandidátky Davidem Vodrážkou ve včerejší MF Dnes. Předpokládám, že budete zírat stejně jako já.
Kupříkladu, když popisuje "nový vítr a nové metody", které sliboval po svém nástupu do funkce: "Nové metody jsou třeba to, že jsme najali agenturu, která pro nás pracuje ve volbách, nové metody jsou například to, že komunikuju přímo s novými šéfy oblastí a regionů. To jsou ty nové metody."
Sancta simplicissima!
Také jeho zdůvodňování, kterak zamýšlené státní záruky za hypotéky jsou pravicovým řešením, stojí za přečtení a hořký škleb...
Ještě, že lidé ve volbách volí jen zřídkakdy na základě důkladné znalosti názorů, postojů a zkušeností kandidátů ...!