ÚTERNÍ GLOSY 23.06.2009

Miroslava Macka
Jen jsem se dnes při čtení hlavního titulku Lidovek hořce pousmál, zní totiž "2010: nemocnice čeká pohroma". Je to už totiž drahně přes deset let, co jsem s týmem odborníků vypracoval pro tehdejšího ministra zdravotnictví Stráského "Návrh reformy zdravotnictví". Tehdejší rostoucí příjmy zdravotních pojišťoven a státního rozpočtu, spolu s ochotou politiků vždy přisypat do systémově špatně fungujícího zdravotnictví další miliardy a v neposlední řadě nechuť tehdejšího premiéra Václava Klause k čemukoliv, pokud to nebyly jeho milované a zapomenuté "osobní účty", to vše způsobilo, že zdravotnictví zůstalo jen trošku administrativně brzděným bumbrlíčkem.
Tehdy jsem se naivně domníval, že řádnou reformu bude možno udělat až přijde krize, dojdou peníze a tak také všem dojde, že bez tržních principů zdravotnictví řádně fungovat nikdy nebude. Bohužel, politikům to (ne)myslí jinak a tak se dočkáme spíše vyšších daní, vyšších povinných odvodů zdravotního pojištění a spousty úřednických zákazů, příkazů a nařízení.

Jiří Paroubek kudy chodí, tudy všechny zapřísahá, že přece není žádný papaláš, a že si papalášskou cenu, kterou za něj převzala jeho manželka, rozhodně nezaslouží.
Ovšem, vypadá-li někdo jako papaláš, mluví jako papaláš a chová se jako papaláš, je to papaláš...

Pokud by se ovšem udělovala cena "Pitomost roku", rozhodně by ji měli dostat lidé, kteří v Hluboké nad Vltavou nechali odstranit z veřejného prostranství sochy Veslaře a Venuše. Zjistilo se totiž, že patřily Adolfu Hitlerovi, A tak prý nastal strach, že by je někdo mohl ukrást a tak skončily v depozitáři...
Svatá prostoto...!

Ostravské hutě Arcellor Mittal žádají od státu peníze na platy zaměstnanců, jinak prý začnou ještě více propouštět. Jinak řečeno, žádají od nás, plátců daní, abychom jim v době krize přispěli. V době konjunktury se ovšem s námi o zisk nedělily....

Není nad to, když se politikové rozhádají, to pak na sebe prozradí pěkné věci. Tak kupříkladu takto si pustila hubu na špacír v časopisu Týden zelená Kateřina Jacques:
"Věře Jakubkové jsme vytvořili prostor v oblasti dopravy, kde jsme očekávali, že strana může bodovat. Jako jediná z našeho klubu získala placenou funkci ve Státním fondu dopravní infrastruktury, kde měla možnost téma ovlivňovat. Pro Olgu Zubovou jsme našli místo v oblasti kultury a školství. Věra Jakubková chtěla navíc ve sněmovně nějakou významnější funkci. Byl zřízen podvýbor pro ochranu spotřebitele, jde o silné zelené téma."
Jen podotýkám: to se to uplácí za naše daně!!!

Čtenář glos J. K. mi napsal:
Nesouhlasím a doufám, že Strana svobodných občanů bude kandidovat samostatně, nebo v uskupení s názorově blízkými stranami. Nehodlám již volit jednu partu hochů, co spolu mluví, aby se k moci nedostala druhá parta hochů, co spolu mluví jen proto, že po těch prvních zbude ve státě menší devastace. Dopřeji si ten luxus a budu zase volit myšlenky. Proveďte si, prosím, rekapitulaci toho, co po Topolánkově vládě zůstalo. Kolik přibylo restrikcí, daně z elektřiny, daně z plynu, poplatky za registrace vozů atd. Dnes si ani nekoupíte Modafen, aby Vás někde neregistrovali v databázi. Přidám Langerovy monstr akce s policejními a hasičskými auty, Nečasových 2,7 mld. pro úřednictvo jako prostředek pro boj s krizí a zdá se, že rozdíl proti Paroubkovi nebude takový. Z pohledu příštích 4 let je ODS menší zlo, ale při uvažování delšího období je to myslím chyba. Topolánek se mnou uzavřel v roce 2006 smlouvu a po volbách si s ní udělal toaletní papír. Ať bude dnes slibovat cokoli, už mu nemohu věřit. Ten výsledek, který Vy považujete za vítězství -tedy ODS+ TOP09 povede jen k posluhování Bruselu, polovičatým reformám a morálnímu úpadku (absence očistných mechanismů v ODS - viz "sebereflexe" po komunálních volbách). Topolánek, který se v mnoha věcech projevil jako slaboch, je toho zárukou.

A čtenář glos J. W. mi napsal:
Omylem jsem si kliknul na Váš archiv, kde se mi objevila Vaše glosa z března 2000. Tam píšete o tom, že Zemanova vláda již v té době, tedy po větší polovině svého fukčního období, zdvojnásobila státní dluh proti jeho výši při nástupu k moci. V glose se dále píše, že na každého obyvatele připadá (tehdy) hrozných 30000 Kč státního dluhu. Kde ty loňské sněhy jsou. Dnes by takový dluh znamenal obrovský úspěch. A jestli na podzim zvítězí Paroubek, jsme všichni v prostoru, který si každý nosí pod zády. A jestli nezvítězí, ale dá s Filipem dohromady nadpoloviční počet mandátů, jsme tam také.