STŘEDEČNÍ GLOSY 20.05.2009

Miroslava Macka
Pár poslanců navrhlo (a vláda mlčky pustila dál) návrh zákona na odškodnění těch, kteří přišli v letech 1948 - 1990 o zaměstnání z politických důvodů. Pokládám to za svińárnu, neboť znám desítky lidí, kteří byli členy KSČ (a nebyly to malé svině) a kteří v rámci prověrek po srpnu 1968 byli svými soudruhy vymeteni od koryt. A takovým lidem bychom měli ze svých daní přidávat k důchodům?
Navrhuji jiné řešení: nestraníkům, kteří přišli zásluhou bolševiků o práci, by měli přispívat na důchod bývalí členové KSČ, a to ze zvláštního zdanění.

Volal mi včera redaktor z Lidovek a chtěl znát můj názor o lobbyingu za Klausovy a Topolákovy vlády. Odpověděl jsem, ale moje odpověď se v anketě Lidovek neobjevila. Tady je: Za vlád václava Klause samozřejmě existoval klasický lobbying, kdy jednotlivci či reprezentanti zájmových skupin obcházeli poslance, členy vlády, ministerské úředníky, primátory, atd. a přesvědčovali je o výhodnosti svých zájmů. A jistě pak někteří z nich něco ukápli do stranických pokladen. Dnes je takových lobbyistů jako šafránu, neboť za Topolánkovy vlády už zájmové skupiny vygenerovaly svoje poslance, svoje státní úředníky a svoje kamarády ministrů a starostů, kteří hájí jejich zájmy vždy a všude. Pochopitelně nikoliv zadarmo. A to je právě ten velmi nebezpečný srůst politiky a businessu, který za Klausových vlád neexistoval.

Evu Holubovou mám jako herečku docela rád, ale jako "politickou myslitelku" ji přímo zbožňuji, neboť ve mně vždy vyvolává salvy (byť trochu zahořklého) smíchu. Kupříkladu na včerejší tiskové konferenci zelených prohlásila: "Dobře, Kateřina Jacques neví, co je biomasa, nebo neumí na to odpovědět, ale měla úžasné projevy při volbě prezidenta."
S úsměvem jsem si ihned připomněl Jirotkova Saturnina a věty o tom, kterak teta Kateřina na dotaz, co bude prostoduchý Milouš dělat, hbitě odpověděla, že překrásně bruslí...
Ve včerejších Lidovkách (nejen) její politický rozhled okomantoval Daniel Kaiser takto:
Eva Holubová s přáteli nebude tento týden demonstrovat na Hradčanském náměstí proti sládkismu doktora Ratha ani proti jeho protektorovi Paroubkovi, tihle brunáti ji buď nezajímají, nebo pro ně má dokonce slovo uznání. Holubová půjde demonstrovat proti trojskému koni Ruska ve střední Evropě Václavu Klausovi.

Zelený Václav Havel (připomínám opakovaně prokázaný a prokazovaný postřeh o zelených: jsou jako meloun - na povrchu zelení, uvnitř rudí) se obul do mladoboleslavské Škodovky, jako příkladu automobilek, které chtějí neustále vyrábět více a více aut.
Martin Weiss v Lidovkách Havlovi i nám ostatním správně připomenul, že Havlův záporný poměr k automobilovému průmyslu je vyvažován jeho velmi kladným vztahem k automobilům, a to zvláště k Mercedersům, pro které měl slabost za socialismu i za kapitalismu...
Holt další slavný výlupek, kázající vodu a popíjející víno. Neuvěřitelné však je, jak mu to někteří stále ještě baští...
-