PONDĚLNÍ GLOSY 18.05.2009

Miroslava Macka
Docela mne pobavil důvod sobotní odborářské demonstrace v Praze: krizi řešit ve prospěch těch, kteří ji nezavinili, tedy ve prospěch zaměstnanců a sociálně slabších. U čehož usuzuji, že podle odborářů současnou krizi zavinili ti zbývající: děti a důchodci, kteří jsou z jiných, než sociálně slabých kruhů, živnostníci a podnikatelé, bez jejichž podnikavosti by ovšem "pracující" neměli vůbec žádnou práci a umělci na volné noze...

ČSSD chce omezit vliv ČEZu na ceny elektrické energie a vymýšlí tak předvolebně všelijaké státní zásahy. Přitom cesta ke skutečně tržním (a tedy v současnosti značně nižším) cenám elektřiny je jedna jediná, a to tržní: rozbít monopol státního ČEZu privatizací a vytvořit tak skutečně konkurenční prostředí.

Velmi mnoho o sobě řekl Jiří Paroubek v reakci na článek Viliama Bucherta "Proč vítězí Eva s Vaškem" (oba texty otiskla vzorně vedle sebe sobotní MF Dnes). Nejcharakterističtejší pak byla Paroubkova věta "V životě jsem se naučil nehodnotit lidi podle toho, jakou hudbu poslouchají, zda chodí do divadla, nebo do kina, jaký film je jejich nejoblíbenější či zda usínají s knihou nebo před zapnutou televizí."
A dodal: "Životní styl přece neurčuje kvalitu člověka."
Zapomněl však zcela na to, že právě kvalita člověka určuje jeho životní styl.

K mému vyjádření, že v podzimních volbách do poslanecké sněmovny budu se skřípajícími zuby volit ODS, jsem dostal desítky mailů, přičemž 100 % z nich se mnou nesouhlasilo. Důvod nesouhlasu pak nejobsažněji vyjádřil čtenář glos M. Č.:
Myslím, že nastal čas, aby voliči ODS (pardon, voliči pravice) této straně dali naprosto jasně najevo, co si myslí o kotrmelci, který tato strana předvedla. Pouze totální pokles voličských hlasů, ač v důležitých volbách, dá straně jasný signál, že to, co dělá, není v souladu s představami voličů! Pan Topolánek celé předchozí období vyhrával volby, což mu dávalo křídla a podporu v jeho konání. Pravděpodobně netušil, že tu podporu nezískává za způsob, jakým vede stranu a kam ji vede, ale jedná se pouze o podporu proti Paroubkovi NAVZDORY jeho postupům, tedy, jak jste kdysi psal, se skřípěním zubů voličů ODS. Toto musí skončit, jinak každé další procento hlasů mu dá mandát v pokračování v přesunu do středu, k alibistům, kočkopsům a přežívačům všech vlád a režimů. Ano, je nutno poslat ODS do propadliště dějin, pokud v ní neexistují očistné režimy, které vyženou neschopné (pardon, všeho schopné) od koryta a moci. Ti, kteří se současnou politikou ODS nesouhlasili, jsou z ní již pryč, či se chabě snaží o odpor, a jsou demokraticky převálcováni.

A čtenářka glos R. S. mi napsala:
Zdá se mi, že integrační snahy EU versus euroskeptici je ve své podstatě legitimní spor. Sama se pokládám za opatrného euroskeptika, ale rozumím tomu, že můj názor není samospasitelný a může být řada lidí, pro které je neakceptovatelný. Píšete o rozporu mezi politickou reprezentaci Rakouska, která Klause kritizuje kvůli euroskepticismu, a rakouským občanům, kteří jsou spíše euroskeptičtí. A jak se obávám, protievropsky smíšlí spíše většina občanů EU.
Jenže já vidím ten problém přece jen někde jinde. Ona se totiž proti Klausovu vyznamenání neozvala pouze politická reprezentace, ale velice vehementně se proti němu vyjádřili i Sudetští Němci. Kritizovali Klause za to, že schvaluje jejich genocidu (nevím, zda je monžo jejich odsun či vyhnání považovat za genocidu a trochu o tom pochybuji) a rovněž vyjádřili názor, že Klaus nespěchá s ratifikací LS právě kvůli platnosti Benešových dekretů.
A to mi připadá opravdu nebezpečné. To jasně dokazuje, že pravdu mají ti z našich poltických činitelů, kteří tvrdí, že na základě LS budou Sudečtí Němci úspěšní ve svých majetkových nárocích vůči ČR. Představuji si to tak, že jejich právníci jsou již zakleknuti v blocích a okamžitě po dni účinnosti LS začnou jednat. Projdou hladce naším justičním systémem, aby na základě právní rovnosti občanů EU slavně zvítězili se svými nároky u Evropského soudu. Platnost Benešových dekretů je věc jedna, rovnost před zákonem druhá.
A politici rekrutující se z řad ODS, kteří slibovali, že LS neschválí, ve snaze prodat třeba i vlastní babičku za šesťák, by dokázali schválit jistě i to odškodnění, kdyby jim to něco vyneslo. Předvolební sliby sem, předvolební sliby tam.
Vždycky jsem ODS volila, dnes nemohu. Ani do EP, ani do Sněmovny, a to ani se skřípajícími zuby. Je mi líto.