ÚTERNÍ GLOSY 5.05.2009

Miroslava Macka
Nejnovější studie z Německa a Slovenska ukazují, že zavedení "šrotovného" žádný markantní vliv na ekonomiku nemělo a propad prodeje aut jen mírně odložilo. Studií k tomu nebylo ani zapotřebí: nabourání tržních principů se nevyplácí nikdy.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas zešpidlovatěl a prosadil na poslední chvíli ve vládě navýšení platů ve veřejném sektoru. V době, kdy v rozpočtu chybějí desítky miliard a obcím i krajům se též nedostává peněz. "Finance na zvýšení platů musí obce najít", říká ministr Nečas. Vypomínáte na Špidlovo: "Zdroje budou"?

Věcí, kterým nerozumím, jaksi přibývá: Spojené státy požádaly Německo, aby přijalo desítku vězňů, dříve zadržovaných na americké základně Guantanámo na Kubě, muslimské Ujgurzy z Číny.
Již staří Čechové přece dobře věděli, že "co sis upekl, tak si také sněz!"

Národní ekonomické radě vlády se dostalo vyznamenání: známý ekonomický odborník Jiří Paroubek ji označil za "veteš". Doufám, že jsou na to členové NERVu náležitě hrdí: kritiku od Paroubka lze vzhledem k jeho osobnosti a ekonomickému vzdělání pokládat za pochvalu.

Po stovce fotbalových bijců ostravského Baníku a pražské Sparty si domluvilo místo, barvu triček a dovolené "zbraně" a na louce na předměstí se s vervou pustili do sebe. Záhy se mezi ně vmísila policie, rozháněla je, asi dvacítku zatkla (a zase pustila).
Nerozumím tomu: jde jim přece o to se porvat, tak ať se porvou. A neobtěžují-li tím ostatní, je to přímo skvělé. K dokonalosti chybí jen to, aby se na případná ošetření utržených zranění nevztahovalo zdravotní pojištění....