PÁTEČNÍ GLOSY 24.04.2009

Miroslava Macka
To, že šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina chce být současně ministrem vnitra a svoji dosavadní práci dělat o víkendech, mě pranic nevadí. Vždyť i David Rath stihne několik funkcí najednou. Vadí mi ovšem, že za všechny funkce pobírají plný plat.
Je totiž vysoce pravděpodobné, že by Pecina obě funkce docela dobře stihnul, tak proč toho nevyužít a obsadit dvě funkce za plat jediný? A pokud byyse tak postupovalo ve všech úřadech....

Případ typicky český: Stavba Justičního paláce v Brně se prodražila o celou miliardu korun ( z našich dání, pochopitelně). Loni v červenci prezident Nejvyššího kotrolního úřadu Dohnal podal na tento tunel na veřejné prostředky trestní oznámení. Od té doby si případ přehazují státní zastupitelství a neděje se nic...

Že se ve vysoké funkci dá zblbnout velice rychle, dokazuje americký prezident Barack Obama. Když v televizní debatě s protikandidátem Mc Cainem tento mluvil o nutnosti úspor, Obama mu opáčil: Zasaďme si ta Vaše čísla do kontextu. Navrhujete ušetřit devět miliard dolarů ročně. Takhle se ale z rozpočtového deficitu, který je kolem 400 miliard, nevyhrabeme.
Po nástupu do funkce pak Obama přišel s rozpočtovými deficity, které budou zmanenat celkové zadlužení v roce 2019 800 miliard, ale spíše bilion dvě stě miliard. Vzápětí Bílý dům oznámil, že našel i úspory - ve výši jednoho sta milionů dolarů.
Zasaďte si ta čísla do kontextu....

Zapamatujte si následující čísla, aby bylo jasno, komu v budoucnosti více věřit: Mezinárodní měnový fond říká, že český HDP letos poklesne o 3,5%. Ministerstvo financí pak očekává pokles o 2,3% a Česká národní banka pokles v rozmezí 1 - 2%.
Takže uvidíme, posoudíme...