ČTVRTEČNÍ GLOSY 26.03.2009

Miroslava Macka
K pádu Topolánkovy vlády mám několik poznámek.
Tak dlouho se bude mluvit o "zrádcích" Tlustém, Schwippelovi, Zubové a Jakubkové, až se zcela vytratí, že tím hlavním, kdo vládu shodil, je Jiří Paroubek a jeho chorobné ego, kterému jde jen a jedině a bez ohledu na cokoliv o jediné: za každou cenu se opět stát premiérem. Nalajnoval si to jasně: pád vlády, vláda "odborníků" , která "vyžere" období nejhlubší krize a volby nejraději na jaře, kdy je šance na přirozené oživení ekonomiky, vítězství ve volbách a vzestup na vlně rozbíhající se ekonomiky. Ostatní politickéstrany by mu tento scénář za žádnou cenu neměly dovolit. Způsobil pád vlády ve velice nepříznivou dobu, nechť si tedy hlavně on a jeho ČSSD vyžere následky. ČSSD a Paroubek do vlády! A volby co nejdříve, než lidé zapomenou, kdo je zapříčinil a proč. Odmítne-li a bude chtít jen škodit a nepřiložit ruku k dílu? Mediálně jej za to proprat natolik, že i jeho nejnaivnější voliči konečně pochopí, co je zač.
Opět ovšem - jak obvyklé - hrozí, že k Paroubkově představě příštího vývoje se přidají - lidovci! Brrr!
Nic nevypovídá o české politice víc, než pondělní večerní schůzka v Topolánkově bytě: ani prezident či představitelé poltických stran, ba ani poradci tu nebyli. Zato náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr a podnikatelé Petr Cibulka a Jaromír Soukup, tedy lidé s často podivuhodnými vazbami na čtyři výše zmíněné "zrádce". Také druhá schůzka, v úterý před druhou hodinou,a to v zadní části sněmovny, je signifikantní: Jiří Paroubek, Jaroslav Tvrdík, Bohuslav Sobotka a čtveřice výše zmíněných "zrádců"....Co s těmito "lidskými zrůdami, které se nechají korumpovat", jak dříve nazýval Paroubek přeběhlíky ( tehdy šlo o Melčáka a Pohanku)projednával, je zřejmé....Co jim slíbil, nikoliv.
Vyjádření Mirka Topolánka, že za pádem jeho vlády stojí Václav Klaus, Pavel Bém a Vlastimil Tlustý a že ČSSD byla hlasováním překvapena, je pak výrokem z jakési podivné kocoviny. A takto štěpit ODS v době,kdy potřebuje být zcela jednotná, je docela pitomost.