Výstava Bez nás si ani neškrtnete

Ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Jablunkově od 26. března do 4. října 2009
Muzeum Těšínska si Vás dovoluje pozvat na výstavu Bez nás si ani neškrtnete
Výstavní síň Muzea Těšínska v Jablunkově, Mariánské náměstí 14, 739 91 Jablunkov, tel. : 558 359 533, e-mail : jablunkov@muzeumct.cz
Výstava potrvá od 27.3. do 4.10. 2009
Otevřeno: út - pá 9.00 - 12.30 h 13.00 - 17.00 h
so 9.00 - 13.00 h
ne 13.00 - 17.00 h
Vstupné: Děti do 6 let zdarma, děti od 6 do 15 let - 15 Kč; studenti, důchodci - 15 Kč; dospělí - 30 Kč;
rodinné vstupné - 60 Kč; DK Čtyřlístek, ZTP, ZTP/P, ISIC, ITIC, IYTC, KPVU - 50% sleva. Pracovníci muzeí a galerií, členové AMG, ICOM, novináři, pedagogický doprovod a průvodce osoby s průkazem ZTP/P - zdarma
Výstavní síň Muzea Těšínska
Zápalky,
dříve sirky
zvané...
Zápalky jsou podlouhlé kousky dřeva, např. osikového, smrkového či topolového se zápalnou látkou na jednom z jeho konců, které slouží k rozdělávání ohně.
V současnosti většina z nich chytá výhradně v důsledku patřičně energického škrtnutí hlavičky o speciálně připravenou plochu - škrtátko. Toto řešení prakticky vylučuje samovolné nebo nekontrolované vzplanutí zápalky náhodným otřením zápalky o jiný povrch. V minulosti se používaly fosforové zápalky, které se zapalovaly při energickém škrtnutí o jakýkoliv suchý a drsný povrch (např. o podrážku boty). Bezpečnostní zápalky (SAFETY MATCHES), dodnes používané, byly zdokonaleny ve Švédsku Johanem Edwardem Lundströmem, který je začal průmyslově vyrábět v roce 1855. Jedna složka zápalné hmoty byla nanesena na dřívku a druhá na krabičce. Vlivem tohoto vynálezu byla ve všech evropských státech v letech 1907 až 1910 výroba sirek s použitím prudce jedovatého bílého fosforu zakázána.
Formát a balení zápalek prodělalo za dobu své existence řadu změn. Na trh byly uváděny rozmanité tvary a zápalky pro specifické účely. Nejstarší zápalky byly baleny ve svazečku - bez krabičky a obalu.
Klasická krabička zápalek má obdélníkový rozměr. Tyto krabičky byly na začátku své výroby vyráběny z dřevěné dýhy a opatřeny nálepkou. Dnes se krabičky vyrábějí z tuhého papírového kartónu s rozměry přibližně 5 x 3,5 x 1,5 cm, se škrtátkem po obou stranách krabičky a přímým potiskem.
Velmi oblíbené jsou krbové zápalky určené k podpalování krbů. Pro pohodlnější zapálení jsou prodloužené, cca 20 cm. Krabičky mají různé tvary, obecně však bývají dlouhé a nízké.
Standardní prodloužené nebo dlouhé domácí zápalky (popř. domácnostní) jsou delší (cca 5 cm) za účelem usnadnění zapálení hořáku, na kterém stojí např. hrnec. Prodávají se buď ve standardních krabičkách s prodlouženou délkou, nebo ve velkých krabičkách, které obsahují přibližně 200 zápalek.
Sběratelský obor filumenie se zabývá sbíráním nálepek ze zápalkových krabiček.
Zápalkové krabičky nesou mnoho různých motivů. V motivech se nejvíce odráží doba, kdy byly zápalkové nálepky tisknuty. Před rokem 1918 je velmi často zmiňován český původ zápalek nebo jejich nejedovatost. Po roce 1918 se motivy mění důsledkem monopolizace výroby. Po osvobození, po roce 1945, můžeme na zápalkách nalézt motivy předválečné. Brzy jsou však vystřídány zápalkovými nálepkami propagandistickými, poplatnými době. Ale i vedle těchto motivů můžeme nalézt mnoho krásných sérií věnujících se přírodě, architektuře, technice apod.
Pojďte a navštivte s námi barevný nálepkový svět zápalek plný rozmanitých motivů, protože bez nich si neškrtneme...

PhDr.David Pindur
zástupce ředitele
Muzeum Těšínska
Hlavní třída 15
737 01 Český Těšín
tel.: +420 558 761 216
fax: +420 558 761 223
http://www.muzeumct.cz