ČTVRTEČNÍ GLOSY 5.03.2009

Miroslava Macka
Šéf deníku "Právo" Zdeněk Porybný se rozhádal se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem a prozradil, že mu "člověk blízký špičkám ČSSD" vyhrožoval, že nebude-li deník psát příznivěji o ČSSD, mohl by následně přijít o inzerci ze státních podniků. Myslí se, pochopitelně, až se socané dostanou k moci a nahradí jejich stávající managementy rathovským způsobem.
Šéfredaktor LidovekVeselin Vačkov k tomu správně poznamenává: Veřejné přiznání, že některé firmy, jejichž management je jmenován státem, utrácejí své markertingové rozpočty podle politického klíče, tomu se říká korupce
Předpokládám, že Zdeněk Porybný je zkušený novinář a má rozhovor s dotyčnou osobou nahraný. A předpokládám, možná naivně, že tentokrát to nenechají "hlídací psi demokracie" tradičně česky vyšumět...
Zato naivně nepředpokládám, že by v tomto některé současné managementy státních podniků jmenovaných současnou vládou, měly zcela čisté svědomí.

Čtenář glos P. J. mi napsal následující:
Zaslechl jsem v rozhlase v autě zprávu o tom, jak Evropská unie (tedy její moudré velení) hodlá přispět k řešení současné hospodářské krize. Tedy zřídí, jak typické, dva nové úřady. Jeden pro dohled nad finančními trhy členských zemí a druhý pro dohled nad bankami s mezinárodním rozsahem aktivit.
Geniální a "levný" nápad. Už vidím ty stovky a tisíce úředníků, dobře placených, jak po dvaceti letech budou upřímně zaskočeni a překvapeni další krizí, a přitom oni tak bedlivě předtím dohlíželi, kontrolovali a regulovali. Potíž je v tom, že tyto úřady povedou stejní dovedové, kteří nám vždy ex post vysvětlí, jak to bylo od začátku celé špatně, ta struktura hospodářství, no jedna hrůza, a jak se to musí prostě dělat úplně jinak. Ale jak, to taky neřeknou, ani nepoužijí své geniální mozky na to, aby takový nepříznivý vývoj předpokládali a včas před ním varovali a dali recept, jak věc léčit.
Prostě všelijací ti analytici, kteří se dobře živí tím, že předpovídají počasí na včerejší den, jsou už také jen jednou vrstvou ze sorty úředníků a jejich vztah k hospodářské praxi připomíná vztah nažraného tygra ze ZOO k lovu.
Proto tito mudrci tak neradi poslouchají názory, které např. zastává V. Klaus, a sice, abychom se pokud možno vrátili k principům a základům hospodářského systému a "hrabali se v něm" co nejméně. Kapitalismus má v sobě zakódovány poměrně účinné a funkční samočisticí mechanismy, které ovšem působí velmi nekompromisně až krutě a dnešní socialismem zdeformovaná Evropa to odmítá akceptovat.
V takovémto funkčním kapitalistickém systému jsou přípustné pouze dva druhy dohledu a regulace :
1. Stanovení jasných, jednoduchých a srozumitelných pravidel ekonomického chování.
2. Přísný, nekompromisní (nekamarádíčkovský) a vymahatelný dohled nad jejich dodržováním.
V takovém systému však bohužel není prostor pro všelijaké přerozdělovače a malá či větší božstva
s kulatým razítkem, a proto je návrat k němu bohužel pouze iluzí. Ale určitě je to cesta.


Čtenář glos M. U. pak krátce poznamenal k mé glose o stavu ulic a chodníků v mém domovském městě:

Milý pane, Zábřeh není sám. 1.března začala oprava - přestavba - rozšíření bazénu v Bruntále, cena údajně kolem 185 milionů.
Chodníky, cesty? Byty? Cha,chá...

A čtenář glos J. B. přidal následující nekorektní radu mužům:
Pánové, nebuďte zlí na Vaše ženy, příroda se o to v toku času postará sama...!