PONDĚLNÍ GLOSY 2.03.2009

Miroslava Macka
Pomocníci Jiřího Dienstbiera v jeho volební kampani do senátu se naštvali a na zvoleného senátora podali trestní oznámení pro podvod. Slíbil jim totiž po zvolení "odměnu": místo asistenta s příjemným platem či příspěvek na pronájem senátorské kanceláře.
Na celé věci by nebylo tolik zajímavé, že Jiří Dienstbier nedodržel slib, ale to, že sliboval zaplatit z cizího, z našich daní.
Pokud se to u soudu prokáže, měl by rezignovat v příští vteřině.

Buďme ve střehu: právě z lidí, kteří chtějí zakázat umělohmotné nákupní sáčky zdrama a určovat jejich cenu, se rekrutují ti, kteří dříve či později zakazují mít jiný názor a určují ten jediný správný.....

Kolem krachující firmy Moravia Energo Tomáše Chrenka je ještě jedna podivuhodnost, nejen supernáhlé "zbojhatnutí" Staníka Grossů na jejich akciích. Už koncem minulého roku totiž firma nezareagovala na padající ceny elektřiny a narůstající ztráty odmítla banka krýt. Načež se objevil (polo)státní ČEZ a od firmy na počátku prosince kontrakty odkoupil - aby prodělal 1.3 miliardy. Část sumy je sice kryta garancí Komerční banky, ale i tak přijde ČEZ o cca 700 milionů korun.
A kdo je nakonec zaplatí? No, přece my, odběratelé elektřiny....
A že by třeba protikorupční policie začala vyšetřovat, kdo na ČEZ zatlačil, aby tento podnik uskutečnil tak mizerný kšeft (a těch politických tlaků prý bylo!), tak o tom si nechte zdát!

Další podivuhodností je vstup náměstka vrchního státního zastupitelství do případu zkrachovalé Union Banky: ten totiž doporučil (?), nařídil (?) svému podřízenému, aby byl z případu vynechán bývalý ředitel této banky Radovan Vávra.
Určitě se o tom dozvíme ještě další podivuhodnosti, včetně zcela protichůdných právních názorů, ale jedno je jisté: stále platí staré dobré české přísloví "Vědění je moc".
Zvláště, když toho na někoho mocného moc víte....

Pár dnů po tom, co francouzský prezident Nicolas Sarkozy hřímal, že auta francouzských značek by se měla vyrábět pouze ve Francii, včera se stejně zapáleným výrazem prohlásil, že pokládá "protekcionismus" za sprosté slovo.
"Nevidí si do huby", řekl by na to můj moudrý otec a od té chvíle by toho šaška, který se právě takovými přemety, vždy ve směru k další a další skupině voličů, vyšplhal na mocné velmocenské místo, přestal brát vážně....

S ekonomickými teoriemi mi to vždy připadalo jako s teoriemi artikulačními, tedy s teoriemi o převelice složitém pohybu čelistního kloubu a plošek zubů čelistí navzájem. V rámci výuky stomatologie jsme se jich několik naučili, od těch nejjednodušších po ty nesložitější...na konec kapitoly o artikulačních teoriích pak moudrý autor vložil větu: přichází sousto - odchází artikulace.
A tak by možná mělo být na konci každé knihy o ekonomii napsáno obdobné varování: vstupuje živý člověk - teorie přestává platit. Jinak řečeno: pokud ekonomické vědy nezačnou pracovat s jevy jako je davová psychóza, hloupost, manipulovatelnost stáda či vyčuranost, nečekané zvraty a krize budou nadále nečekané....


Čtenář glos P.G. mi napsal:
ČSSD by na léčení krize nejraději nalila velké peníze do lidí (to přinese hlasy). Experti NERVu naopak poukazují, že v naší otevřené ekonomice nemá smysl pumpovat peníze do spotřeby, protože to znamená pumpovat do spotřeby převážně zahraničního zboží a ekonomika zase závisí především na exportu.
A kdo má pravdu? Včera jsem s potěšením zaznamenal, že Škodovka najíždí na normální provoz, TPA taky. Šrotovné zabralo. Ale Kalousek ho naštěstí nezavedl. Snad se na něco podobného nenechá ukecat.

Čtenář glos J. W. mi zaslal americký text, který jsem si dovolil vám přeložit:
Vnučka píše dědečkovi:
Už jsi určitě slyšel, že 68% mladých voličů volilo Obamu. Také patřím mezi ně.
Dědeček odpovídá vnučce:
Milá,
se zvolením Obamy se Tvé babičce, mně, Tvojí matce a dalším lidem, kteří pracují a platí daně, tyto daně zvednou. Tedy sníží se jim příjem a nižší příjem znamená, že budeme muset snížit naše výdaje. Takže propustíme naši hispánskou uklizečku, která k nám dvakrát týdně docházela. Prostě přijde o práci, protože si ji nebudeme moci dovolit.
A jak se dotýká Obamovo zvolení Tebe osobně? Za dlouhá léta jsme Ti dali s babičkou tisíce dolarů ve formě jídla, ubytování, oblečení, dárků a kapesného. Tvojí volbou sis ovšem vybrala jinou rodinu. Takže příště, až budeš chtít přispět na nájem, na benzin, na nové pneumatiky nebo na posezení s přáteli, volej 202 - 456 - 1111. To je číslo Úřadu Prezidenta Spojených Států. Jsem si jist, že Ti Obama s radostí pošle šek ze svého osobního konta a nebo zaklepe na Tvoje dveře a v ruce bude mít obálku s hotovostí.
To je totiž tak: ti, kteří zvolili tohoto prezidenta, zvažovali, jaký vliv bude mít jeho zvolení na stát jako celek a pranic se nezamyslili nad tím, jaký dopad to bude mít na ně osobně. Obamovi voliči si totiž zřetelně neuvědomují, že veškeré peníze, kterými vláda disponuje, jsou peníze z daní občanů a že zvednout jim daně znamená ponechat jim méně peněz pro jejich rodiny.
Blahopřeji Ti k Tvé volbě. Pro budoucí porovnání se ovšem pokus spočítat, kolik jsi za všechna ta léta dostala od nás, od maminky, od Mikových rodičů a ostatních a porovnej to s tím, co Ti dá pan Obama.
Nezapomeň též poblahopřát panu Obamovi a ujisti se, že jsi na seznamu těch, jimž přispěje.
Adresa je: Bílý dům, 1600 Pennsylvania Avenue NW, Washington, DC 20500.
Máme Tě stále rádi, ale příště už volej na výše uvedené číslo,
Tvůj dědeček.