STŘEDEČNÍ GLOSY 25.02.2009

Miroslava Macka
Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo na geniální věc: stát by měl v budoucnu financovat část nájemného lidem, kteří se nechtějí vzdát svého standardu, ale nebudou mít na nájem!
Pominu-li "drobnost", že stát žádné peníze nemá a na nájemné lidem, kteří se nechtějí vzdát svého standardu, budou doplácet i ti, co si jej tvrdou prací udržují a nebo se jej naopak vzdali, nejsem škarohlíd a vidím na tom návrhu i pozitivní stránku: rozšíření podobného náhledu na další věci by mi mohlo ve stáří dopomoci ke špičkovému mobilnímu telefonu, novému jaguáru, příspěvku na vytápění a osvětlení vily, neboť bych se nerad vzdával svého standardu....

Bohužel velmi souhlasím se slovy poslance ODS Jiřího Janečka z dnešního rozhovoru v MF Dnes, týkajících se strany Zelených a jejích výhrůžek, že odejde z vládní koalice: Neodejdou! Ti mají tolik lidí nalezlých na ministerstvech, tak jsou na tom závislí.

Financial Times před pár dny napsal, že zahraniční banky půjčily Česku celkem 192 miliard dolarů, což bankéře České národní banky velmi popudilo, neboť nejde o půjčky, ale celkovou bilanci českého bankovního sektoru, včetně zahraničních bank, což je zatracený rozdíl.
Další slovutný zahraniční list, The Economist zase napsal pitomost, že domácí měna způsobuje v českých domácnostech agónii, neboť mají půjčky vesměs ve švýcarských fancích či eurech, které vůči koruně posilují. Pravda je ovšem jiná: české domácnosti mají v zahraničních měnách jen 0.1% celkových půjček.
Přestože nás takové informace pochopitelně zvláště v očích investorů poškozují, neviděl bych v tom nějaký úmysl či spiknutí. Obvykle totiž jde o klasickou kombinaci neschopnosti a blbosti...

Pokud budou ekonomické recepty amerického prezidenta Barcaka Obamy vycházet z dílny stejných expertů, kteří mu včera vložili do úst větu "Amerika vynalezla automobil a tak jej nemůže opustit", pak God bless America!

Moje dcera Alexandra mi včera připomněla slova Karla Marxe z jeho Kapitálu:
"Majitelé kapitálu stimulují proletariát ke koupi stále většího množství a stále dražšího zboží. K tomu využívají půjček, které sami poskytují.
Zvrat nastane ve chvíli, kdy se tyto půjčky stanou nesplatitelnými. Nesplacené půjčky nutí banky k půjčkám u státních institucí.
Rozhodující role státu v půjčkách soukromým firmám bude prvním znakem nástupu nové éry - éry komunismu, a to celosvětově."
Nepochybuji o tom, že pokus o dramatický posun doleva nastane. Nepochybuji ovšem též o tom, že to dopadne přesně dle předpovědi českého filosofa Emanuela Rádla, kterou napsal počátkem třicátých let minulého století o Marxových slovech, že materialistická theorie se nesmí omezovat na to, svět interpretovat, nýbrž že jde o to svět změnit: Není to rytířská křížová výprava ve jménu duchovního ideálu, je to výprava na zničení tohoto ideálu. Západ a Východ opět jednou stojí proti sobě, Západ ovšem zvítězí i tentokrát.