STŘEDEČNÍ GLOSY 11.02.2009

Miroslava Macka
Včera jsem napsal: Dopravní policie přitvrdí. Ovšem namísto toho, aby důsledně dbala na dodržování bezpečné jízdy na nebezpečných úsecích středověkých českých cest, se zaměří na rychlost. Ono totiž na takovou kontrolu stačí mechanické zařízení, kdežto na kontrolu skutečně nebezpečné jízdy je zapotřebí užívat rozum.....
A hned po napsání této glosy jsem vyrazil do Ekoservisu pro novou popelnici a všiml si v povzdálí, na pokraji města, policejního pick - upu a šesti (!) policistů, zastavujících téměř všechny automobily. Nejprve jsem se domníval, že toto mnohočlenné komando číhá na nějakého zvlášť nebezpečného zločince, ale místní lidé mne ujistili, že to je jejich obvyklé "číhací" místo, neboť pár desítek metrů před jejich skrýší za řadou garáží je cedule obce a rovná, přehledná silnice, takře většina lidí jede rychleji, než povolenou padesátkou. Nikdo nepamatuje, že by se tam stala nějaká vážnější bouračka a i řidič, který by jel stovkou, nemá v podstatě na periferii s garážemi, jatkami a všelijakými odkladními místy koho ohrozit.
Za dvě hodiny jsem potkal policejní pick - up znovu, tentokrát ve středu města, pádící někam se světly a houkačkou: doufám jen, že se příslušníci nejeli ohřát na služebnu, ale spěchali k nějaké havárii na skutečně nebezpečném místě, kde chyběli.....

A ještě ukázka z dnešního článku Lidovek o novém policejním Volkswagenu k chytání příliš spěchajících řidičů na dálnici: "Stačí několik vteřin závěsu za rychlíkem a spolujezdec a měřič Roman Dufek z dálničního oddělení Ostrov u Stříbra spouští radar. V autě se ozvalo krátké pípnutí a na malém plochém monitoru před Dufkem se rozsvítil nápis 145 km/h. Řidič Focusu si právě připsal dva body a přišel o tisíc korun."
Tak tomu říkám potrestání dálničního piráta! Jen jestli nebyl ten několikavteřinový "závěs" mnohokrát nebezpečnější, než těch 145 km/h na dálnici.... A jestli ti policisté neměli raději viditelně stát před opravdu nebezpečným místem častých nehod a nutit tak řidiče k opatrné jízdě.

Kateřina Jacques je podle vlastních slov "přetažená": nejprve hlasovala pro novelu trestního řádu, která trestá vysokými tresty zveřejňování policejních odposlechů, po velmi negativní reakci medií prohlásila, že jí selhalo hlasovací zařízení, pak raději upravila své tvrzení na "omyl, který ji nejvíce mrzí" a teď by se dokonce ráda připojila k ústavní stížnosti na zákon, který pomohla schválit. Jo, jo, od narození viditelně "přetažená"...

Čtenář glos P. B. mi napsal:
Dělal jsem mzdy po "reformách" ze začátku roku. Dělám je zásadně sám...Opravil jsem si mzdový model, a samozřejmě, když už jsem měl vše hotové, zjistil jsem, že jsem zapomněl na "snížení" odvodu zaměstnavatele na sociální zabezpečení. Topolánkova vláda nám, podnikatelům, ulevila o celé jedno procento! U mých prodavaček s platem 15 až 20 tisíc činí rozdíl celých 15 Kč! Málem jsem je okradl! A navíc jsem musel nechat udělat zbytečně další převodní příkaz na jejich účty, jeden- tuším- za dvacku.

V almanachu Družstevní práce "Básníkův rok 1935 - 36" jsem narazil na čtyřverší Josefa Sekery, které je důkazem, že pokrok se sice zastavit nedá, ale některé jevy jsou setrvalé:

Hrome, hrome, kýho šlaka,
nadula se moje kráva,
pošel koník, shořel hnůj,
otevř, státe, fondík svůj.