ÚTERNÍ GLOSY 20.01.2009

Miroslava Macka
Jaksi tomu odmítám rozumět: všude se mluví o prohlubující se krizi, automobilový průmysl v Evropě prý letos vyprodukuje o 20 % aut méně, český chemický a optický průmysl má o desítky procent nižší zakázky, nezaměstnanost roste....a podle bruselských ekonomických "odborníků" prý nás čeká růst "jen" 1,7 procenta!
Ale to by přece o žádnou, pražádnou krizi nešlo! Někdo se zřejmě zatraceně mýlí...

Ale i velkou krizí zasažená Amerika si neodpustí přebujelou inaugurační "megashow", ačkoliv by se u prezidenta, který kudy chodil, tudy hlásal změnu, dala předpokládat změna ke skromnosti, střízlivosti, civilnosti....jenže dav se nikdy nezmění a stále vyžaduje "chléb a hry"....

Je to tak nakonec vždycky! Zelená revoluce americké vlády, tedy auta federálních úřadů jezdících na "zelené" palivo s 85% lihu, přišla daňové poplatníky za léta na několik miliard dolarů. Většina z nich ovšem jezdí stejně na benzin, neboť chyběla a chybí síť speciálních čerpadel, ovšem jejich spotřeba benzinu je větší, než by byla u klasických automobilů. A proč se tak bezhlavě etanolová auta nakupovala až do dnešního počtu 112 tisíc kousků? Přece pod tlakem automobilek, které dostávaly za každé vyrobené a prodané etanolové auto slušnou "podpůrnou" sumičku, opět z kapes daňových poplatníků....

Čtenář glos D. P. mi zaslal následující text:
Nový "Školní vzdělávací program": meze trpělivosti všech pedagogů:

Pokud žák v minulosti tvrdil, že krokodýl je ryba, byla to chyba. Dnes to pochopitelně chyba není, nýbrž je to žákův osobitý vlastní názor, který má právo zastávat.
Na učiteli je, aby nezranil žákovu osobnost či nenarušil jeho sebevědomí. Musí proto vytvořit vstřícnou edukační atmosféru a pro dané tvrzení najít vhodnou interpretaci.
Např. : "Správně, Pepo, krokodýl patří mezi ryby, mezi obojživelníky. I mezi tropický hmyz, zkrátka mezi všechny obyvatele afrických řek. Patří mezi ně, protože spolu s nimi tvoří jednu velkou šťastnou rodinu, které se říká ekosystém.
A jinak je to plaz, ty debile!"