PONDĚLNÍ GLOSY 12.01.2009

Miroslava Macka
Šestnáct krát šestnáct metrů, skoro osm tun, a cena dvanáct milionů korun, to je stručná charakteristika skládačky, která bude do června "zdobit" Brusel. Pod patronací Davida Černého ji vytvořili umělci z 27 zemí a každý zpodobnil tu svoji. David Černý pak Česko jako modrou krajinu zcela opanovanou Václavem Klausem. "Hravá analýza národních stereotypů a schopnost originálně charakterizovat vlastní kulturní identitu", stojí v manuálu k instalaci.
Osobně se domnívám, že česká součást skládačky jen kýčovitě a přiblble ilustruje antipatii Davida Černého k Václavu Klausovi a s uměním nemá společného pranic, jen chce planě šokovat.
Ovšem nebojte se, další kraválisté se už v mediích postarají o to, aby se tomuto "uměleckému dílu" dostalo patřičné pozornosti (a také těm, kdo jej nazvou pravým jménem: sračka, vydávající se za umění....).

Na těch, které dnes představí Petr Mach, zakladatel nové Strany svobodných občanů, coby členy přípravného výboru, bude záviset budoucnost této strany: budou-li to lidé schopní, energičtí a hlavně politicky neukecaní, bude mít tato strana šanci. Byť se stále domnívám, že nezbytnou cestou k silné pravici bude převzetí ODS z rukou současného vedení a její přebudování ihned po dalších prohraných volbách.

Je spousta práce s předsednictvím EU a tak není čas na nějaké maličkosti, kupříkladu výměnu špatných ministrů, vzkázal nám premiér Topolánek. Připadá mi jako plebejec, který kvůli plesu, na kterém se chce blýsknout po boku šlechty, nemá čas na úklid domácnosti a péči o děti....A vůbec mu navíc nedochází, že ta šlechta jsou vesměs stejní burani jako je on sám...