ČTVRTEČNÍ GLOSY 8.01.2009

Miroslava Macka
Myslím, že hlavním výsledkem dnešních tahanic o plyn mezi Ruskem a Ukrajinou bude urychlené dokončení výstavby přímého plynovodu z Ruska do Německa: rychlá schůzka ruského premiéera Putina s německým exkancléřem Schröderem, dnes placeným ruskými plynaři, mluví za vše....

Jedna z nejhroznějších vět české politiky padla na včerejším zasedání stranického vedení lidovců, zároveň je však třeba dodat, že to byla věta nepřekvapivá, neboť jadrně a stručně vyjádřila historii i současnost politiky lidovců. Pronesl ji místopředseda Juránek a zněla: Kalousek je sice vynikající ministr pro Českou republiku, ale špatný pro KDU - ČSL.

Také senátor a místohejtman Dryml bude vážným kandidátem na cenu za nejdebilnější vyjádření roku, byť má v této disciplině spoustu konkurentů. Zdá se však, že bude nedostižný. Včera totiž "ozřejmil" v rozhovoru pro MF Dnes, proč sháněl a sbíral informace na svoji stranickou kolegyni Orgoníkovou: "Chtěl jsem paní Orgoníkové naopak pomoci. Vždyť je to přítelkyně. Naopak, já jsem chtěl zabránit něčemu, co by bylo třeba nepodložené."
No, řekněte: není k nakopnutí?

Prezident Václav Klaus se před svým novoročním projevem trošku rozcvičoval: což je normální. Televizní pracovníci ČT ho při tom nasnímali: což je normální. Televizní šéfové rozhodli podložit tyto záběry lehce ironickým komentářem a vzápětí je odvysílat. Což je normální, ale zlomyslné. Prezident se urazil a na příští tiskovce odmítl odpovědět na dotaz ČT. Což je ještě normální, ale už přehnané. ČT se rozhodla, že se prezidentovi omluví, dramaturga potrestá a co víc, natočené záběry odstraní z archivu. Což už je zcela nenormální. Eskalace hlouposti, chce se říct a důkaz toho, že zvláště velcí mužové by se měli držet starého českého přísloví "Orel much nelapá".

Co všechno si necháme líbit: Pražanů se - dle policie - silně dotknou dopravní omezení, zvláště u Nuselského mostu i nájezdů na něj, neboť v půlroce předsednictví se do paláce kultury budou častokrát sjíždět evropští papaláši a ti "nesmějí ztrácet čas v dopravních zácpách".
Osobně se domnívám, že by si naopak měli vždy a všude užívat stejného, co ostatní občané a klidně si jako oni tu půlhodinku, hodinku kvůli dopravn zácpě přivstat,. Tento byzantismus a arogance náš všechny štvala už za komunistů a teď si jí užíváme zmnoženě.
Krásně to vystihl titulek včerejších lidovek: Nájezd euroúředníků začíná...
Také různých dárků a dárečků dostanou tito europapaláši celkem za 28 milionů z našich kapes. Ještě, že ten hlavní dárek bude alespoň signifikantní: rudá kravata.

George Elgozy, který byl před mnoha lety technickým poradcem francouzského ministra kultury, spisovate Andrého Malrauxe, kdysi vydal knihu s názvem "Kontraslovník". U hesla "kongres" pak stálo: Způsob kolektivní turistiky, kdy všechny výdaje hradí stát nebo velké společnosti. Nikde tolik lidí nepracuje tak málo.

Ba i k současným protestům českých zemědělců proti nízké výkupní ceně mléka má tento slovník heslo. A to heslo "úpadek": Zemědělec zná tři příčiny úpadku - neúrodu, nadúrodu a normální úrodu.

A do třetice definice z tohoto slovníku, která se hodí k mnoha současným případům. "Delegace": skupina osob zmocněných nezaujímat stanovisko k ničemu a pod žádnou záminkou.