PONDĚLNÍ GLOSY 5.01.2009

Miroslava Macka
Na případu senátora a vicehejtmana Drymla není nejzajímavější jeho bretšnajdrovské chování vůči spolustraničce z ČSSD a následné kecy, ale fakt, že chce prodat soukroou nemocnici kraji za přemrštěnou cenu. Neboť za to by měl nejen zmizet ze všech funkcí, ale rovnou jít sedět.

Místopředseda vlády Alexander Vondra přišel na zajímavý nápad: český armádní speciál k nám přiveze šedesát bruselských novinářů, kteří u nás shlédnou Prahu, Karlovy Vary a Plzeň. Tedy takový úplateček, aby o nás krásně psali v době předsednictví EU. Bohužel ten nápad nezaplatí Vondra ze svého, ale z našich daní....

Přitom se mi, kdykoliv slyším slovní spojení "české předsednictví EU", už chce pomalu zvracet. Naštěstí ten půlrok uteče, aniž zanechá jakékoliv následky, nepočítám-li příšerné množství zcela zbytečně prošustrovaných peněz.

David Rath to má docela lehké: stačí se mu zmínit o tom, že vedení ztrátové benešovské nemocnice, změněné na akciovou společnost, odsouhlasilo samo sobě miliony na odměny a pak jen čekat na reakci exhejtmana Bendla. Ten totiž prohlásil: O tom jsem nevěděl!
Svatá prostoto!

Energetické štítky povinně na budovy, hlásá jeden z novinových titulků k nově zavedenému zákonu, který je, jak jinak, zeleně nedokonalý, v mnohém nesmyslný, byrokraticky náročný a s mnoha děrami a možnostmi obcházení.
Můj pocit z něj perfektně vyjádřil v Lidovkách architekt Tomáš Zlatník: Domnívám se, že stát by měl vyžadovat prokazování energetické náročnosti pouze v těch případech, kdy se na stavbě nějak finančně podílí. U ostatních případů, kdy je vše zcela hrazeno ze soukromých prostředků, je poze věcí majitele, zda bude šetřit energií.

V rámci různých těch více či méně přiblblých vánočních a novoročních anket mne "zaujal" výsledek členů KDU - ČSL, kteří by "více než jiní chtěli začít pracovat pro charitu, věnovat podstatnou sumu na dobročinnost a chodit častěji na bohoslužby". Tak proč tak prostě nečiní, když chtějí, ale mají to za novoroční předsevzetí? A nebo jsou to jen krásná slova do ankety? Osobně totiž vůbec nedůvěřuji lidem, kteří o své dobročinnosti mluví a zvláště ne těm, kteří si z dobročinnosti dělají byznis....

Neznáte někdo jistého pana Jana Hrnčíře? Toho, co v roce 2003 koupil od Pozemkového fondu desítky hektarů pozemků za zhruba 11 korun za metr čtvereční, celkem tedy za 6,5 milionu korun? Rád bych se s ním totiž seznámil, neboť musí jít o mimořádně nadaného člověka: vždyť dokonce ani prodávající úředníci Pozemkového fondu před pěti lety netušili, že na těch pozemcích hodlá Letiště Praha vybudovat novou runway! A tak neuvěřitelně předvídavý pan Hrnčíř prodal v roce 2005 tyto pozemky za neznámou cenu investiční společnosti Penta a ta je nyní zpětně prodala státu za cenu 5.500.- korun za metr čtvereční, tedy za pár miliard!!
A ne, aby vás napadlo, že v tom fantastickém kšeftu ti prodávající úředníci nějak jeli!

Honza Rejžek připomenul v Lidovkách citát z knihy Hugha Laurieho ( představitele slavného doktora House a vůbec zajímavého Brita) Obchodník se smrtí, která rozhodně stojí za přečtení, už kvůli gejzírům typického anglického humoru:
Lidi nečtou. Lidi na filosofii serou zvysoka. Jim jde o jediný - aby jim vláda dala takový platy, aby se dostávali výš a výš. Rok za rokem. A když se jim platy přestanou zvyšovat, tak si zvolí novou vládu. To chtějí lidi. Tohle, kamaráde, je demokracie.