ÚTERNÍ GLOSY 9.12.2008

Miroslava Macka
Nový první místopředseda David Vodrážka je dle některých medií člověk venkoncem veřejnosti neznámý, ale zdá se, že tomu tak není a hlavně nebude. Ihned mi totiž začaly chodit sms a maily, které o něm přinášejí informace i drby a předpokládám, že také investigativní novináři nespí.
Zatím jsem se dozvěděl: je to syn vysokého policejního důstojníka, vystudoval Vysokou školu finanční a správní (kde je kancléřkou Pavla Topolánková), před politickou kariérou prodával vysavače, úředníci v jeho úřadu mu za zády říkají "Gumový Ken" a jeho místostarostka Gabriela Kloudová, je též ředitelkou kanceláře premiéra Topolánka. Také je třetinou stodůlecké KGV, což je lidová zkratka z příjmení šéfa Hospodářské komory Kužela, předsedy oblastní ODS Gregara a právě starosty Vodrážky, kteří úspěšně opečovávají veřejné zakázky.
A přestože to zákon o střetu zájmů vylučuje, sedí Vodrážka v představenstvech dvou firem vlastněných městem. V dalších dvou společnostech je v dozorčí radě. Za to získává každý rok tučné odměny.
Zájmy města by přitom měl hájit bezplatně - za plat starosty. Vodrážka však využil díry v zákoně a ve společnostech zasedá nikoliv coby starosta, ale coby zastupitel hlavního města Prahy.
(Že je do kšeftu, potvrzuje ovšem sám v rozhovoru pro včerejší Lidovky: "Další důležitou věcí je, že bychom asi měli více zprofesionalizovat prodávání našich programových tezí a reforem, které děláme. A to by také mělo být víc v rukou profesionálů než hlavní kanceláře strany.")
Public relations prý však umí dobře sám: za několik radničních milionů vydává měsíčník STOP, který chodí zdarma do všech schránek občanů v Praze 13 a také kabelové vysílání má pod palcem sedm dnů v týdnu.
Jen doufám, že mně začnou chodit i veselejší informace a drby....

Čtenář glos K. P. mně výstižně napsal:
Byl jsem řadovým účastníkem Kongresu, a to po celou dobu. Teoreticky nám mohly být nabídnuty tři možnosti budoucnosti: Tou první byl stávající stav. Tou druhou byla falešná změna pana primátora Béma. A tou třetí někdo, kdo onou změnou ve smyslu dobré aplikace programu ODS bude. Třetí variantu nikdo nenavrhnul. Druhou nechtěla většina, protože bychom se spálili. Tak se podle mého názoru zvolila ta první varianta, aby se za rok okolnostmi vynutila ta třetí...

Čtenář glos V. K. mi zaslal vtipný postřeh ke kongresu ODS, z něhož vyjímám:
Celý nešťastný volá Khon Roubíčkovi.
Khon: "Syn mi zítra píše písemku o nové soustavě řízení. Ať to čtu zleva, zprava, vůbec tomu nerozumím a nevím, co si pod ní mám představit."
(Malá vsuvka pro později narozené: když se nevedlo československému hospodářství, naše bývalá rodná máti pohotově vymyslela Novou soustavu řízení. Nedařilo se často a tak jedna Soustava řízení střídala druhou. Samozřejmě, že to neuniklo lidové tvořivosti a vznikla spousta vtipů, z nichž jeden právě připomínám.)
Roubíček: "Ale tady vůbec nejde o to, něčemu rozumět!"
Khon zmateně: "Tak o co jde?"
Roubíček: "Přestav si, že máš před sebou dva uhláky - jeden prázdný a druhý plný.
Khon: "A dál?"
Roubíček: "A teď přesyp uhlí z plného do prázdného uhláku!"
Khon opět zmateně: "Ale vždyť se nic nezměnilo!"
Roubíček: "Ale ty jsi neslyšel ten rachot?!"
Přesně v tomto duchu na mě zapůsobil právě skončený kongres ODS. Z delegátů čišela bezradnost jak dál a výsledkem byly jen prázdné floskule typu:
"Musíme zlepšit, zdokonalit ...."
"Musíme se sjednotit okolo vedení strany...."
"musíme lidem trpělivě vysvětlovat naši politiku....."
Skoro jako bych to už někdy slyšel!
Pokud ovšem bude ODS a koalice chtít i nadále "rachotit", mohou se inspirovat celým "souborem opatření" z dílny KSČ....

A do třetice o kongresu ODS, a to velmi výstižný názor pana V. K.:
Pokud se týká pana Tošenovského, asi dobře zná staré lidové pořekadlo :" Chceš-li s vlky žíti, musíš s nimi výti ". Je to zdá se slušný člověk a na tohle nemá asi žaludek.

Ředitel dopravní policie vyslovil to, co hlásám a píšu už léta: hlavní klíč ke snížení počtu nehod na silnicích je v lepší dopravní infrastruktuře. Recese, hlasitěpodupávající za dveřmi, bohužel toto řešení určitě zpomalí a oddálí. A tak přijdou na řadu v Česku oblíbené represe....

Vánoce jsou ještě blíž a tak se Vám krátí možnost objednat hezký dárek, knihu "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka". Objednat si ji můžete na dobírku na adrese m.vitovcova@volny.cz
Cena, včetně balného a poštovného, je 312.- Kč.
Díky za přízeň a opět jedna návnada:

Robert Burns
O manželství

Dí starý znalec žití všeho,
ať kazatel či král:
muž nabyl zboží převzácného,
když ženušku si vzal.

Muž, ať je nemocný či zdravý,
však o změně vždy sní,
tak záhy po svatbě už praví:
Ach, jaká nuda s ní!