ÚTERNÍ GLOSY 2.12.2008

Miroslava Macka
Světová banka, Česká národní banka, ministerstvo financí a různí analytikové a vlastně kde kdo se vyjadřují k menšímu růstu či poklesu českého HDP v příštím roce. Vzhledem k tomu, jaký je rozptyl jejich odhadů, nelze věřit žádnému a je nutné spolehnout se na staletími prověřené moudro: Je mnohem lepší být příjemně překvapený pesimista, než zklamaný optimista.

"Geniální" argument pro ústavnost lisabonské smlouvy pronesl soudce - zpravodaj Ústavního soudu Vojen Güttler: "Členským zemím zůstává právo odejít z EU. Je to nesporné potvrzení trvající suverenity členských států."
Stejná logika, uplatněná třeba v medicině, by zněla: Pane doktore, nepoškodí mně ta navrhovaná léčba zdraví? Máte přece právo kdykoliv odejít z nemocnice, což je nesporné potvrzení, že ne...

Jedno sto padesát milionů korun stála drsná televizní kampaň za bezpečnost silničního provozu. Výsledek: rekordních 108 mrtvých na silnicích. Poučení: v kampaních to asi není. Další poučení: stejně to všechno zaplatíme a ti, co tak špatně rozhodli, ještě poberou nějaké ty prémie...

Zřejmě se máme na co těšit: švýcarský soud včera rozhodl, že mohou být vyšetřovatelům ve Velké Británii poskytnuty dokumenty k účtu, že kterého se platily (via Panenské ostrovy) úplatky za nákup gripenů, a to i těch českých....

Před dlouhodobou recesí má kontinent zachránit částka 200 miliard eur, která má být věnovaná, mimo jiné, na snížení nepřímých daní.
Z čehož mi ovšem vyplývá, že občané budou muset odevzdat dramaticky zvýšené daně přímé....aby se mohly snížit daně nepřímé! A vsadte se, že na jedno takto vynaložené euro státy při své efektivnosti budou muset vybrat nejméně eura dvě, ale spíše tři.... Ach jo!

Spasme se, kdo můžeme! Do vrcholné světové politiky přichází Hillary Clintonová se svým sklotříštivým ječákem a ctižádostí, hraničící s posedlostí!Děsivý estetický zážitek!