PONDĚLNÍ GLOSY 1.12.2008

Miroslava Macka
Nenechte se zmást mediálními přestřelkami bývalých i současných politiků ODS: tento víkend přece začíná kongres ODS.
I já dostávám denně nabídku několika televizí k vystoupení a několika novin k rozhovorům a odmítám je, neboť vše je natolik očividné, že dalších slov a názorů přidávat netřeba: po dramaticky prohraných volbách namísto kvalitní analýzy příčin porážky kandidují na předsedu ODS stávající předseda a stávající první místopředseda....Ach jo!

Podle posledních výzkumů genetiků stárneme proto, že mechanismus oprav DNA v těle s přibývajícím věkem vázne: aby organismus napravil jednu chybu, musí nechat práce na jiné místě. Silně mi to připomíná stav české legislativy....

Ekonom Ladislav Tajovský publikoval v sobotních Lidovkách velmi zajímavý článek "Poučení z Velké krize", z něhož vyjímám:
Měli bychom současným politickým elitám položit řadu otázek: Jak může pokrytí ztrát bank, způsobených mnohdy vědomou defraudací ze strany konkrétních lidí, přispět k ozdravění ekonomiky? Jak může další expanze nekrytých peněz obnovit stabilitu finančního sektoru, když právě ona vše způsobila? Proč je ve veřejnosti budováno povědomí, že krach banky znamená automaticky ztrátu vkladů drobných střadatelů, ač existuje institut pojištění vkladů? V řádu jaké logiky bylo rozhodnuto, že banky a mamutí automobilové koncerny pomoc dostanou, ale další už ne? Proč nejvíc prostředků dostanou ti, jejichž chování v posledních letech mělo charakter hraničící s ekonomickou kriminalitou? Proč ti, kteří si počínali podle zásad zdravého rozumu a investorské opatrnosti, musí hradit ztráty hazardérů, či přímo zlodějů?
Blíží se vánoce a tak Vám opět nabízím možnost hezkého dárku, knihu "Anglická poezie v překladech Miroslava Macka". Objednat si ji můžete na dobírku na adrese m.vitovcova@volny.cz
Díky za přízeň!